klucz dynamometryczny zakup wybor
8 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Na co zwracać uwagę przy zakupie klucza dynamometrycznego?

Klucz dynamometryczny jest niezbędnym wyposażeniem profesjonalnego warsztatu samochodowego. Jest to narzędzie, które znajduje zastosowanie także w przemyśle, a nawet w gospodarstwach domowych. Jego największą zaletą jest umożliwienie dokręcenia śruby z właściwą mocą, bez ryzyka przekręcenia jej. Na ogół mechanik używa kilku takich kluczy, w różnych rozmiarach. Dowiedz się, co jest ważne podczas wyboru tego narzędzia!

 

Charakterystyka klucza dynamometrycznego

Przykręcenie śruby na tzw. „wyczucie” bądź „na siłę” może się źle skończyć, zwłaszcza w przypadku głowicy silnika, świec żarowych czy nakrętek wykonanych z tworzyw sztucznych. Idealnym rozwiązaniem jest użycie klucza dynamometrycznego, który jest urządzeniem pomiarowym.

 

Rodzaje kluczy dynamometrycznych:

  • bez certyfikatu – mogą się cechować odchyleniami, wynoszącymi nawet kilkadziesiąt procent. Są odradzane przez specjalistów, z uwagi na niedoskonałość pomiarów,
  • z fabrycznym certyfikatem kalibracji – wysokiej jakości urządzenia, kalibrowane przez producenta. Można go później skalibrować indywidualnie, dzięki czemu długo będzie służył do dokładnych pomiarów,
  • o momencie 0-20 Nm, 10-60 Nm, ok. 30 Nm, 25-125 Nm, 40-200 Nm, 0-500 Nm,
  • o rozmiarze 1/4″, 3/8″, 1/2″, 3/4″, 1″,
  • mechaniczne – z mechanicznym naciągiem zapadki dynamometrycznej. Prosty w obsłudze i niezwykle precyzyjny,
  • wychylne – cechują się szerokim zakresem i prostym mechanizmem. Umożliwiają pracę w trudnych warunkach,
  • wskazówkowe – za pomocą wskazówki pokazuje, jaka siła została osiągnięta,
  • elektroniczne – wyposażone w nowoczesne ekrany LCD i dodatkowe funkcje,
  • łamane – łamią się w zawiasie o 20 stopni, w chwili osiągnięcia zadanego momentu.

 

Nowoczesne klucze dynamometryczne są lekkie, estetyczne i zgrabne. Dobrze leżą w dłoni, są wytwarzane z wysokiej jakości stopów metali.

 

Wybór klucza dynamometrycznego

Wybierając klucz dynamometryczny, trzeba pamiętać, że nie jest on tanim narzędziem. Dobre akcesorium cechuje się wysoką jakością. A ta musi kosztować. Jak wskazują specjaliści firmy HYTORC, klucz dynamometryczny musi być dokładny. Warto zwrócić uwagę na maksymalną tolerancję błędu, która nie powinna być niższa niż ok. 4%. Im mniejsze odchylenie, tym klucz ten jest dokładniejszy. W efekcie można go bezpiecznie używać. Potwierdzeniem dokładności urządzenia jest certyfikat kalibracji.

 

Ważnym aspektem w wyborze klucza są zalecenia producenta dotyczące siły dokręcania. Inne urządzenie służy do dokręcania śrub w samochodach osobowych i sportowych, a inne w rowerach czy motocyklach.