akumulator samochodowy
4 czerwca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru akumulatora?

Akumulator odpowiada za rozruch auta, dlatego też powinien być zawsze gotowy do działania. Wybór odpowiedniego produktu polega na zapoznaniu się z ofertą sprzedawców i przeanalizowaniu konkretnych parametrów. Aby wybrać nowoczesną, wydajną i trwałą baterię, dopasowaną do potrzeb auta, trzeba wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Jakie wartości opisują akumulatory dostępne na rynku?

Jak wybrać akumulator?

Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu akumulatora, jest pojemność znamionowa wyrażana w amperogodzinach. Oznacza zdolność do gromadzenia energii w jednostce czasu. Pojemność powinna być zgodna z pojemnością skokową silnika i liczbą odbiorników prądu. Nie zaleca się montażu akumulatorów o zbyt dużej wartości tego parametru, ze względu na negatywny wpływ za wysokiej pojemności znamionowej na wydajność akumulatora. By uniknąć kłopotów związanych z niedoławianiem baterii, warto w tym aspekcie trzymać się zaleceń producenta, ewentualnie wybrać akumulator o pojemności większej maksymalnie o 10%. Aby dopasować produkt, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów z firmy Auto Gent ze Szczecina.

Inną ważną kwestią jest wartość prądu, jaką akumulator może oddać w sposób ciągły, czyli prąd rozruchowy. W praktyce oznacza to zdolność produktu do uruchomienia silnika. Wyższy wskaźnik oznacza mniejsze problemy z odpaleniem auta w niskich temperaturach. Wysokie wartości prądu rozruchowego świadczą o nowoczesności, dlatego też nie zaleca się kupowania akumulatora z opisywanym parametrem niższym niż zalecany.

Bezobsługowość baterii oznacza łatwiejsze użytkowanie. Kupując tego rodzaju akumulator, nie trzeba kontrolować i uzupełniać poziomu elektrolitu, bo jego konstrukcja ogranicza parowanie tej substancji do minimum.

Jakie znaczenie ma budowa akumulatora?

Podczas wyboru najlepszej baterii do samochodu należy porównać stary akumulator z tym, który planuje się zakupić. Wynika to z faktu, że jedna pojemność nie zawsze oznacza identyczne rozmiary zewnętrzne. Zakup zbyt dużego produktu może spowodować późniejsze trudności z ulokowaniem go we właściwym miejscu.

Patrząc na akumulator od strony biegunów, można zauważyć, że część z nich ma biegun dodatni po lewej stronie, a niektóre po prawej. Zależnie od wyboru akumulatora bieguny mogą być schowane, czyli ulokowane poniżej poziomu obudowy, lub wystające — zainstalowane na obudowie. Ich rozmieszczenie musi być dopasowane do położenia klem w samochodzie, należy więc zapamiętać ich układ i dobrać taki sam w nowym produkcie.