5 marca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Mikrobus jako uniwersalny pojazd do wynajęcia na różne okazje

Niewątpliwie mikrobus jest dużo mniejszy niż jakikolwiek autokar, lecz nie aż tak mały jak mógłby

na to wskazywać przedrostek „mikro” przy obiegowej nazwie tego skądinąd bardzo użytecznego i praktycznego pojazdu. Jego możliwości są rzeczywiście ogromne, przede wszystkim ze względu na szybkość i łatwość adaptowania go do realizowania rozmaitych celów transportowych. Może on równie sprawnie przewozić pasażerów jak i różne towary.

Rozmiary mikrobusu jego atutem

Pewnie wielu z czytających niniejszy tekst miało okazję widzieć niejeden raz rejsowe autobusy czy autokary mające ledwie kilku pasażerów na pokładzie. Oczywiście opłacalność funkcjonowania konkretnej linii w każdym przypadku uzależniona jest od ilości biletów kupowanych przez pasażerów. Bardzo często zdarza się, że z uwagi na zbyt małe wpływy pieniężne pewne linie autobusowe są likwidowane, albo jest też ograniczana na nich ilość kursów. Na takich właśnie liniach widujemy bardzo często prywatne mikrobusy i busy. Ten nieco przydługi wywód prowadzi do oczywistej konstatacji: małe i większe busiki są o wiele ekonomiczniejsze w eksploatacji niż autobusy„pełnowymiarowe”. Tam, gdzie nie opłaca się dużemu, mały da sobie radę, a owa prawidłowość wykorzystywana jest przez licznych przewoźników dysponujących większym lub mniejszym taborem mikrobusów oraz busów. Przygotowując materiał do niniejszego artykułu, przejrzeliśmy ofertę jednego z takich przewoźników, czyli firmy TRANS-LECH w Suwałkach. Przekonaliśmy się, że mikrobusy są o wiele bardziej uniwersalne, niż nam się wydawało.

Mikrobus i bus dobry na wszystko

Przede wszystkim nie byliśmy świadomi tego, że mikrobusy to także doskonały środek transportu do realizacji wyjazdów turystycznych i organizowania przewozów międzynarodowych, które do tej pory kojarzyliśmy wyłącznie z autokarami lub samolotami. Wynajem busów na wycieczki, wczasy, kolonie oraz obozy dla dzieci i młodzieży, pielgrzymki czy tylko na wyjazdowe spotkania towarzyskie to także już norma dla firm dysponujących takim właśnie taborem. Co więcej, firmy te często równolegle same też prowadzą agencje turystyczne, organizując wyjazdy do niemal wszystkich zakątków całej Europy.

Warto wiedzieć, ze współczesne busy i mikrobusy najwyższej klasy, to na wskroś nowoczesne pojazdy, wyposażone we wszelkie udogodnienia dla pasażerów, w tym oczywiście także w klimatyzację, składane i rozsuwane siedzenia, rozkładane stoliki oraz szerokie półki na podręczny bagaż. Mogą ono przewozić jednorazowo, w zależności od modelu pojazdu w komfortowych warunkach od 9 do nawet 24 osób.