19 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Metody finansowania maszyn rolniczych

Odpowiednie zaplecze robocze rolnictwa jest połową sukcesu prowadzenia tego rodzaju działalności. Nowoczesne gospodarstwo to odpowiednie zaplecze maszyn rolniczych – niezależnie od ilości posiadanej ziemi. Zaawansowane technologicznie urządzenia nie tylko przyśpieszają pracę oraz wpływają na jakość jej wykonywania. Maszyny te niestety są także bardzo drogie. Jak zatem finansować zakup sprzętów rolniczych?

Sposób finansowania maszyn rolniczych w gospodarstwie

Współczesne urządzenia rolnicze wykorzystujące nowoczesne technologie potrafią zaskoczyć możliwościami, jakie oferują użytkownikom. Tego typu udogodnienia bardzo często stanowią ogromne obciążenie finansowe. Jak zatem skutecznie przeprowadzić finansowanie nowego sprzętu rolniczego bez obaw o utratę wszystkich środków?

Właściciele gospodarstw rolnych mają trzy możliwości:

  • finansowanie fabryczne,
  • kredyt preferencyjny,
  • leasing.

Czym jest finansowanie fabryczne?

Występuje ono pod postacią kredytu lub leasingu, jednak cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli gruntów rolnych. Związane jest to przede wszystkim z faktem, że wszystkie formalności możliwe są do załatwienia w jednym miejscu – u producenta maszyn rolniczych.

Specjalista z firmy Agromix zauważa: Dzięki finansowaniu fabrycznemu możliwe jest zaoszczędzenie cennego czasu oraz szybkie zaopatrzenie się we wszystkie niezbędne urządzenia w jednym miejscu. Osoba wnioskująca o finansowanie u producenta, decyzję otrzymuje już w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku.

Istotnym ułatwieniem jest również możliwość dopasowania finansowania do indywidualnych możliwości każdego wnioskującego. Należy jednak pamiętać, że każda z firm produkujących maszyny rolnicze posiada inne sposoby finansowania.

Kredyty preferencyjne na urządzenia rolnicze

Drugim sposobem na finansowanie maszyn rolniczych jest kredyt preferencyjny. To rozwiązanie, z którego można skorzystać w bankach komercyjnych wyspecjalizowanych
w kierunku konkretnej grupy odbiorców – w tym przypadku rolników. Kredyt preferencyjny to przede wszystkim możliwość ustalenia takich parametrów jak:

  • terminy spłat poszczególnych rat,
  • oprocentowanie,
  • zabezpieczenia finansowe.

Tego rodzaju zewnętrzne finansowanie bardzo często ma jednak różnego rodzaju ograniczenia. Najczęściej jest to konieczność wkładu własnego. Należy także liczyć się
z możliwością odmowy udzielenia kredytu, jeżeli dane gospodarstwo funkcjonuje krócej niż jeden rok.

Leasing dla rolników

Trzecim sposobem finansowania maszyn rolniczych jest leasing, który działa podobnie jak ten związany między innymi z kupnem samochodu. Leasingobiorca, czyli rolnik, zobowiązuje się do comiesięcznego uiszczania opłaty na rzecz firmy, od której pozyskuje maszynę. Po spłacie wszystkich rat staje się on właścicielem danego sprzętu rolniczego. Ten sposób finansowania maszyn rolniczych jest bardzo często wybierany przez rolników, którzy nie mogą pozwolić sobie na wkład własny i kredytu w banku.