Auto na gaz
21 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

LPG a ekologia. Jak autogaz wpływa na środowisko?

Na przesiadkę do pojazdów elektrycznych lub hybrydowych większości polskich kierowców przyjdzie jeszcze długo poczekać. Tymczasem problem zanieczyszczenia powietrza spalinami z silników samochodowych z roku na rok odczuwamy coraz mocniej. Szukasz realnego sposobu na ograniczenie emisji spalin ze swojego auta? Zastanów się nad montażem instalacji LPG.

Ekonomiczna i ekologiczna jazda na LPG

LPG (liquefied petroleum gas), czyli mieszanina propanu i butanu, jest jednym z najbardziej uniwersalnych źródeł energii. Początkowo używany do zasilania turystycznych kuchenek gazowych od dłuższego czasu robi zawrotną karierę jako paliwo samochodowe. Niesłabnąca popularność LPG jako napędu wynika przede wszystkim z jego niskiej ceny. Specjaliści zwracają uwagę również na fakt, że samochody z instalacją gazową są przyjazne środowisku.

To, w jaki sposób dane paliwo samochodowe wpływa na środowisko, zależy nie tylko od jego składu, ale też od sposobu spalania w silniku. LPG pozytywnie wyróżnia się na tle wszystkich ogólnodostępnych i stosowanych na szeroką skalę paliw napędowych zarówno pod względem składu, jak i efektywności spalania – mówi przedstawiciel AG Centrum, producenta cenionych instalacji marki ZENIT Autogas.

LPG – ekologiczne paliwo samochodowe

W porównaniu do oleju napędowego oraz benzyny mieszanka propanu i butanu ma bardzo niską zawartość węgla. Oznacza to, że zasilanie silnika samochodowego gazem pozwala ograniczyć emisję szkodliwych produktów ubocznych spalania węgla do powietrza. Z rury wydechowej auta z instalacją LPG wydostaje się znacznie mniej dwutlenku węgla oraz – niesłusznie pomijanego w debacie publicznej, bo jeszcze bardziej szkodliwego – tlenku węgla. Dzięki większej efektywności spalania LPG niż paliw ropopochodnych zdecydowanie niższa jest też emisja węglowodorów.

Silniki spalinowe wydzielają do atmosfery nie tylko gazy cieplarniane (CO2), toksyczny czad (CO) i ciężkie węglowodory. Podróżowanie autem prowadzi też nieuchronnie do zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki, ołowiem i benzenem. Spaliny samochodowe zawierają również tlenki azotu, które po opuszczeniu układu wydechowego łączą się z tlenem, tworząc trujący dwutlenek azotu. Emisja wszystkich wymienionych substancji, bardzo szkodliwych dla środowiska i ludzi, jest niższa w przypadku samochodów napędzanych gazem LPG.

Wyniki licznych badań emisyjnych potwierdzają, że montaż samochodowej instalacji LPG jest działaniem proekologicznym. Auta zasilane gazem uwalniają do atmosfery znacznie mniej gazów cieplarnianych i toksycznych substancji niż ich odpowiedniki napędzane płynnymi pochodnymi ropy. Co ważne, ewentualny wyciek paliwa gazowego nie stwarza zagrożenia dla gleb ani wód podziemnych, czego nie można powiedzieć ani o oleju napędowym, ani o benzynie.