para podpisuje umowę na kupno nowego samochodu
18 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Leasing samochodów nowych i używanych – co się opłaca?

Finansowanie zakupu samochodów w leasingu to świetna opcja, jeśli potrzebujesz auta, ale nie masz możliwości go kupić lub po prostu nie chcesz tego robić od razu. Z tej możliwości korzystają zarówno firmy, prowadzące różnego rodzaju działalność, jak i osoby prywatne. Firmy leasingowe dzięki współpracy dealerami i komisami oferują nowe, atrakcyjne samochody, ale również te używane. Która z tych opcji bardziej się opłaca?

Czy leasing nowego samochodu się opłaca?

Leasing nowego samochodu w 2022 r. jest o wiele łatwiejszą i tańszą opcją niż zakup auta za gotówkę z salonu. Nawet jeśli mowa tu o wypożyczaniu kilku pojazdów dla firmy, czyli flotę jest to nadal bardzo opłacalny wybór. Korzyści odpisów podatkowych są dalej opłacalne. Auta należą do firmy leasingowej, a nie do przedsiębiorcy, a więc nie należą do majątku firmy i nie obciążają zdolności kredytowej, a mają możliwości różnych odpisów podatkowych. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest przede wszystkim to, że po zakończeniu okresu leasingu możemy zadecydować, czy chcemy taki pojazd wykupić, zrezygnować czy pozostawić go firmie leasingowej.  Dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych.

Czy leasing używanego auta to dobry pomysł?

Oprócz nowych samochodów, firmy leasingowe takie jak Leasing Szczecin, oferują finansowane auta używane. Ta opcja staje się z roku na rok coraz popularniejsza. To dlatego, że nie różni się ona od leasingu nowego samochodu, jednak miesięczne raty są o wiele mniejsze. Jeśli więc zależy Ci na tanim leasingu, będzie to najlepszy wybór. Warto jednak pamiętać, że nie każdy używany samochód nadaje się do leasingu. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź jego historię oraz stan techniczny. Może zdarzyć się tak, że chcąc zaoszczędzić na leasingu, zaszkodzisz sobie. Auto może tylko na pozór wydawać się dobre do użytku, ale jak się szybko okaże, będzie wymagało wielu napraw i wydasz sporo pieniędzy na jego serwis.  W końcu to Ty, a nie firma leasingowa, ponosisz koszty naprawy i ubezpieczenia. Pamiętaj również, aby wiek pojazdu nie był duży. Korzystne wydaje się finansować samochody używane nieprzekraczające 3-5 lat.

Leasing nowego vs używanego samochodu

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z opcji bardziej się opłaca. Zarówno leasing używanego samochodu, jak i nowego ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy od modelu auta, jego historii, przebiegu oraz tego, jak będzie użytkowane. Jeśli planujesz korzystać z samochodu dłużej niż przez 5 lat, a jego przebieg będzie większy, bardziej opłaca się wziąć w leasing nowy samochód. Natomiast jeśli potrzebujesz auta na krótszy okres i nie będziesz korzystał z niego zbyt długo po zakończeniu okresu leasingu, wybierz samochód używany.