7 lutego 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Które elementy samochodów podlegają recyklingowi?

Co zrobić z samochodem, który nie nadaje się do dalszej eksploatacji? Sprzedać na złom. Zwłaszcza że wiele elementów samochodów podlega recyklingowi. Mogą być powtórnie przetworzone, co jest przede wszystkim działaniem ekologicznym. Po drugie, za zezłomowany pojazd możemy uzyskać nawet kilkaset złotych. Sprawdźmy, które z części auta mogą zostać poddane ponownej obróbce.

Części, które mogą zostać wykorzystywane ponownie

Nie wszystkie elementy samochodu zostają poddane recyklingowi w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli przerobieniu na surowce. Niektóre z nich zostają użyte w całości i są montowane w pojazdach używanych. Dotyczy to zwłaszcza samochodów powypadkowych, które uzyskują status szkody całkowitej i nadają się jedynie do kasacji. Koszt naprawy takiego pojazdu przekracza jego wartość rynkową – a często auto uszkodzone jest tylko w niewielkim stopniu. Choć nie nadaje się do jazdy, wiele elementów wciąż jest w dobrym stanie.

Dotyczy to różnych części pojazdu: blacharskich (np. maski, drzwi), wyposażenia wewnętrznego (fotele, systemy audio), zderzaków, lusterek, a także części układu napędowego. Wykorzystać ponownie można silnik oraz jego elementy – zwłaszcza że wymiana silnika w pojeździe używanym to znaczny koszt. Kupując silnik używany, ale wciąż nadający się do eksploatacji można sporo zaoszczędzić. Podobnie ze skrzynią biegów, lampami, alternatorami i rozrusznikami, a także świecami, oponami i felgami. Jeśli tylko nie są uszkodzone, nadają się do ponownego wykorzystania.

Surowce wtórne

Części samochodowe, które nie nadają się do ponownego wykorzystania, poddawane są recyklingowi. Z pojazdów, które nadają się na złom, można odzyskać wiele surowców wtórnych. Ponownie wykorzystać można szkło, opony, z instalacji elektrycznej odzyskuje się miedź, natomiast z katalizatorów platynę. W samochodach znajduje się również ołów, aluminium i mosiądz. Przetworzone mogą zostać elementy blacharki oraz zawieszenia.

Materiał szklany wykorzystywany jest ponownie jako materiał izolujący z włókna szklanego lub dodawany jako składnik do betonu. Może służyć nawet do produkcji butelek. Asfalt i inne nawierzchnie wykonuje się również ze zużytych opon, które w specjalnych piecach i kontrolowanych warunkach mogą zostać przetworzone w dodatek do paliwa opałowego. Również elementy plastikowe można wykorzystać ponownie, choć niektóre z nich łatwiej poddają się recyklingowi. Mowa o polipropylenie oraz polietylenie, które należą do tworzyw sztucznych łatwych do ponownego przetworzenia.

A które elementy pojazdu nie nadają się do recyklingu?

Warto również wspomnieć, że nie wszystkie elementy samochodu nadają się do recyklingu. Część z nich musi zostać zutylizowana. Dotyczy to wszelkich płynów eksploatacyjnych, akumulatora, a także poduszek powietrznych. Usuwany jest płyn hamulcowy, olej silnikowy, płyn chłodniczy i paliwo. Do dalszego przetworzenia nie nadają się również płyn do spryskiwaczy, olej przekładniowy, czynniki klimatyzacji, filtry oraz zbiornik LPG.

Szacuje się jednak, że około 85% wagi komponentów samochodu może zostać poddane recyklingowi. Dlatego, jeśli nie wiemy co zrobić z pojazdem, który nadaje się jedynie na złom, oddajmy go w ręce doświadczonej firmy zajmującej się złomowaniem pojazdów, np. Caban Recykling, działającej na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. To nie tylko działanie proekologiczne, ale również opłacalne finansowo – za samochód osobowy możemy zyskać nawet kilkaset złotych, a za dostawczy nawet kilka tysięcy.