eksploatacja jeepa
28 grudnia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Które części samochodowe w autach Jeep warto wymieniać?

Słowo „jeep” stało się synonimem samochodu terenowego. Pozycja marki w tym segmencie jest nie do ruszenia. Trudno się dziwić. Auta te słyną ze swojej niezawodności, odporności na nawet najtrudniejsze warunki i rozwiązań umożliwiających wyczynową jazdę tam, gdzie inne auta nie mają dostępu. Jak w każdym samochodzie, tak i w jeepie trzeba czasem coś naprawić. Które części w jeepach warto wymieniać?

Naprawy eksploatacyjne

Jeepy, choć wytrzymałe, nie są niezniszczalne. Jak w każdym samochodzie, tak i w modelach tej marki pewne elementy zużywają się w sposób naturalny, typowy dla danej części: klocki hamulcowe się ścierają, zawieszenie i układ kierowniczy zużywają się, bieżniki w oponach stają się coraz płytsze…

Naprawy eksploatacyjne są podstawą sprawności samochodu i bezpieczeństwa jazdy – mówi specjalista ze sklepu z częściami do samochodów amerykańskich Amerpolczesci.pl. – Zaniechanie wymiany elementów, które normalnie się zużywają, skutkuje pogłębianiem problemów, a w końcu poważnymi uszkodzeniami. Kiepska inwestycja, bo wtedy oprócz prostych typowych napraw eksploatacyjnych dochodzą kolejne, kosztowne i skomplikowane.

Co zaliczamy do napraw eksploatacyjnych? Podlegają im przede wszystkim:

  • Klocki i tarcze hamulcowe – hamowanie zawdzięczamy tarciu, dlatego zużywanie się tych części jest zupełnie naturalne. Regularna wymiana jest warunkiem bezpieczeństwa jazdy.
  • Elementy układu kierowniczego: końcówki i drążki kierownicze, które odpowiadają za to, jak pojazd reaguje na sterowanie.
  • Elementy zawieszenia: sworznie wahaczy, tuleje wahaczy, łączniki zawieszenia, gumy drążków reakcyjnych.

Co warto wymieniać w jeepie?

Naprawy eksploatacyjne są oczywistością dla odpowiedzialnych użytkowników aut. Jakie jeszcze inne naprawy warto przeprowadzać w swoim jeepie? To zależy od stylu korzystania z samochodu! W zależności od tego, gdzie, jak dużo i w jaki sposób używamy swoich czterech kółek, poszczególne części mogą szybciej dawać się we znaki.

To, na co szczególnie warto zwrócić uwagę w jeepach, to zawieszenie, zwłaszcza jeżeli nie stronimy od jazdy po trudnych terenach. Układ zawieszenia aut tej marki jest przystosowany do miejsc, gdzie w ogóle nie ma dróg, niemniej jeżeli często jeździmy po bezdrożach, możemy nadwyrężyć ten kluczowy dla bezpieczeństwa układ. Warto poddawać go regularnej kontroli u mechanika i wymieniać w miarę zużycia, najlepiej zanim pojawią się pierwsze objawy usterki.

Warto pochylić się uważniej nad awariami zgłaszanymi przez posiadaczy aut tej marki. Jakie części do jeepa warto mieć w zapasie? Użytkownicy jeepów jako typowe wskazują usterki związane z układem hamulcowym, a także niekiedy elektryką (podgrzewanie foteli, światła).