czesci do samochodow dostawczych
30 marca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Które części do samochodów dostawczych najszybciej się zużywają?

Niezależnie od tego, czy zakupimy nowe, czy też używane auto dostawcze, należy być przygotowanym na to, że trzeba będzie wymieniać niektóre części, które co jakiś czas się zużywają. Oczywiście wiele tu zależy od intensywności eksploatacji samochodu, jednak, tak czy inaczej, serwis oraz naprawy pojazdu wydają się być nieuniknione. Przyjrzymy się zatem elementom, które najczęściej ulegają awariom i które należy zastępować nowymi odpowiednikami.

Układ hamulcowy, filtry paliwa, pasek rozrządu

Jednym z najważniejszych podzespołów w każdym typie samochodu jest układ hamulcowy. Ma on nadrzędne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa jazdy dla kierowcy i innych użytkowników drogi. Zarówno podczas jazdy w korkach, jak i na długich trasach, gdy często trzeba gwałtownie hamować, zużywają się klocki hamulcowe oraz tarcze. W przypadku pojazdów dostawczych ma to duże znaczenie, gdyż występuje tu połączenie jazdy w ruchu miejskim z przemieszczaniem się na dłuższych dystansach. Jeśli chodzi o filtry paliwa, powietrza oraz kabiny zazwyczaj producent pojazdu określa częstotliwość, z którą powinniśmy robić ich przeglądy. Systematyczność wymiany tych elementów jest niezwykle istotna, jeśli zależy nam na zachowaniu sprawności auta. Tak samo jest z zespołami silnika. Pamiętajmy, że jeśli z powodu niewłaściwej pracy tłoków czy też zaworów dojdzie do zerwania paska rozrządu, możemy narazić się na wysokie koszty naprawy. Dlatego często lepiej jest zrobić badanie diagnostyczne i wymienić któryś z elementów silnika na sprawny niż słono płacić za reperację całego układu napędowego. Newralgiczną częścią mogą okazać się również przeguby. Odpowiadają one za przenoszenie napędu z całego mechanizmu różnicowego. Przy gwałtownym skręcaniu może dojść do awarii tych elementów, co uniemożliwi dalszą jazdę. Objawi się to stukotem w okolicach koła. Jak mówi ekspert z Parts4Van:

Najczęściej uszkadzają się tu gumowe osłony, które szybko można zamówić w sklepie internetowym. Warto również zadbać o układ chłodzący. Podczas długich tras i intensywnej pracy pojazdu należy zwrócić uwagę na ryzyko przegrzania się poszczególnych części. Trzeba monitorować jakość pracy chłodnicy oraz przylegających elementów.

 

Komfort i bezpieczeństwo jazdy

W przypadku pojazdów dostawczych sprawność oraz ciągłość działania są niezwykle istotne. Chodzi tu o bezpieczne przemieszanie się oraz zapewnienie jak najdłuższej sprawności auta.  Czasami wymiana nawet niewielkich  części w samochodach dostawczych może wydatnie poprawić jakość oraz komfort jazdy. Biorąc pod uwagę fakt, iż samochód wyposażony jest w zespoły połączone, brak sprawności któregoś z elementów może znacząco wpływać na inne. Dlatego też systematyczne dbanie o poszczególne podzespoły będzie znacznie lepszym i bardziej opłacalnym krokiem niż naprawa większych awarii w pojeździe.