laweta na autostradzie
1 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kto może udzielać pomocy drogowej na autostradzie?

Jazda autostradą jest wygodna i komfortowa do momentu, gdy nie stanie się coś nieprzewidzianego. Auta po takiej drodze mkną z szybkością ponad 130 km na godzinę, dlatego w razie wystąpienia awarii samochodu należy wykazać się trzeźwym myśleniem i szybkim działaniem w określonej kolejności. Kto może pomóc kierowcy, który znalazł się w kłopotach na autostradzie?

Co robić w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

W przypadku wystąpienia awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę trzeba natychmiast zjechać lub zepchnąć auto na pas awaryjny. Po włączeniu świateł awaryjnych należy szybko poszukać kamizelki odblaskowej i oddalić się od auta, zostawiając przed nim w przepisowej odległości trójkąt ostrzegawczy. Trzeba też opuścić pobliże samochodu, poruszając się możliwie jak najbliżej prawej strony drogi. Najlepiej jednak całkowicie wyjść poza teren drogi przez jedne z drzwi, które znajdują się przy niej. Trzeba pamiętać, że takie wyjście ewakuacyjne otwiera się tylko od strony drogi, więc nie musisz zatrzaskiwać zamka.

Przede wszystkim jednak należy zadzwonić po pomoc drogową, która, tak jak firma  Pomoc Drogowa Bojszczak, posiada stosowne uprawnienia do wstępu na autostradę i do ewentualnego zabrania z niej pojazdu. Tylko w ten sposób można przystąpić do naprawy. Niedopuszczalne jest też holowanie przez drugie auto, które nie jest do tego uprawnione.

Jeżeli stojący samochód nie zagraża innym uczestnikom ruchu, nie trzeba wzywać Policji ani też pomocy autostradowej. Do takich instytucji należy jednak zadzwonić w przypadku, gdy nie udało się zepchnąć auta z pasa. Telefon, którym wzywa się te służby, jest dostępny przy autostradzie co pewien odcinek drogi. W takim przypadku pracownicy tak zabezpieczą auto do przyjazdu pomocy drogowej, że będzie ono widoczne z daleka.

Uprawniona pomoc drogowa dojedzie wszędzie

Pomoc drogowa na autostradzie, o ile ma do tego uprawnienia, może dojechać wszędzie i o każdej porze. Pojazdy takie są specjalnie oznaczone i posiadają odpowiednie wyposażenie techniczne. Niekiedy nie jest konieczne holowanie, tylko wystarczy stosunkowo szybko naprawić usterkę. Przykładem może tutaj być wymiana koła.

W przypadku poważniejszych problemów zadaniem pomocy drogowej, wezwanej na autostradę, jest odholowanie pojazdu do wskazanego warsztatu, ale również udzielenie wsparcia technicznego poszkodowanemu. Dlatego też przy problemach na autostradzie trzeba koniecznie wybrać taką firmę świadczącą usługi pomocy drogowej, która posiada stosowne uprawnienia.