laweta
4 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kto może korzystać z lawet samochodowych?

Transport auta na lawecie samochodowej podlega odpowiednim regulacjom prawnym. Zgodnie z przepisami prawa taki przewóz musi być właściwie przygotowany, a laweta i pojazd, który ją ciągnie, muszą spełniać określone wymogi. Co ważne, nie każdy może korzystać z lawet samochodowych – i właśnie o tej kwestii opowiemy w dzisiejszym wpisie. Sprawdź, kto może transportować auto na lawecie i o czym warto pamiętać przed i podczas przewozu.

Czy trzeba mieć specjalne uprawienia, by przewozić pojazd na lawecie samochodowej?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: kto tak właściwie może korzystać z lawet samochodowych? Wątpliwość z tym związana jest w pełni uzasadniona. Rzeczywiście, nie każdy jest uprawniony do tego, by transportować auto na lawecie samochodowej. W związku z tym, czy trzeba zdobyć specjalny dokument, by korzystać z takiej platformy? Kto zgodnie z prawem może przewozić pojazdy na lawetach, a kto nie ma takich uprawnień?

Jeśli przewóz dotyczy zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg, kierowca nie musi zdobywać żadnych dodatków uprawnień poza prawem jazdy kat. B. Należy jednak pamiętać o jeszcze jednym warunku takiego transportu: masa rzeczywista przyczepy z lawetą i załadowanym na nią samochodem nie może przekraczać masy pojazdu transportującego ładunek. Jeżeli powyższe wymagania nie zostaną spełnione, kierowca powinien mieć prawo jazdy kat. B96 lub kat. B+E. W celu zdobycia takich uprawnień konieczne jest przejście specjalnego kursu, a następnie zdanie egzaminu praktycznego.

Jak prawidłowo przewozić auto na lawecie?

Uzyskanie odpowiednich zezwoleń na prowadzenie pojazdu z lawetą samochodową i zakup platformy pochodzącej z np. Centrum Dystrybucji Przyczep BORO bądź jej wypożyczenie, to jednak nie koniec zadań, które czekają przyszłego kierowcę lawety. Niezwykle istotne jest to, by korzystać z właściwej platformy: wykonanej z wysokiej jakości materiałów i zapewniającej maksymalne bezpieczeństwo podczas transportu.

Poza tym ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć transportowany pojazd przed ewentualnym zsunięciem się na jezdnię w trakcie przewozu. Nie można też zapominać o tym, że laweta musi być wyposażona w sprawne oświetlenie – dzięki niemu inni kierowcy będą mogli bezproblemowo zobaczyć ją na drodze. I na koniec jeszcze jedna istotna kwestia. Jadąc na terenie niezabudowanym, kierowca pojazdu z lawetą musi stosować się do pewnych ograniczeń: na drogach jednojezdniowych może jechać max. 70 km/h, natomiast na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach – max. 80 km/h.