samochod rodzinny
18 marca 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie kryteria brać pod uwagę podczas wyboru samochodu rodzinnego?

Wybór auta rodzinnego nie sprawą prostą. Samochód taki powinien łączyć w sobie wiele różnych cech: być bezpieczny jak bankowóz, ekonomiczny jak hybryda, pojemny jak autobus i piękny jak sportowe coupe. Czym w praktyce kierują się osoby poszukujące samochodu dla całej rodziny?

Liczba foteli

Realia są takie, że samochodem 5-miejscowym naprawdę wygodnie będzie podróżować rodzina typu 2+1 oraz 2+2. Model „rodzice plus trójka dzieci plus góra bagażu: też oczywiście wchodzi w grę, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że komfort może być nieco mniejszy. Szczególnie, jeśli do bagażu będziemy chcieli dołączyć nie tylko wyprawkę dla maluchów, lecz także sprzęty takie jak wózek. A jeśli dzieci jest więcej? Wówczas nie pozostaje nic innego jak zacząć się rozglądać za minivanem lub pojemnym kombi wyposażonym w siedem foteli. Toyota Verso jest modelem spełniającym wszystkie te wymagania.

Pojemność bagażnika

Sprawa absolutnie kluczowa. Praktyka wygląda tak, że dziecko, mimo że zajmuje w samochodzie najmniej miejsca, to liczba jego bagaży może w niektórych przypadkach wręcz zawstydzić osobę dorosłą (kto podróżował z maluchem, ten wie:) Oprócz samej pojemności bagażnika liczyć się będą także dwie rzeczy: wygoda załadunku oraz możliwość powiększenia powierzchni bagażowej. Na szczęście współczesne samochody konstruowane są tak, by dolna krawędź bagażnika znajdowała się tak nisko, jak to możliwe, a tylne siedzenia w razie potrzeby składały się dosłownie jednym ruchem ręki.

Niezawodność

Daleka wyprawa samochodem z dziećmi to rzecz dla kierowcy bez wątpienia stresująca. Świadomość odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa (zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę realia na polskich drogach), jest ogromna. Zresztą sama myśl o usterce, która zastaje rodzinę w nocy, z dala od cywilizacji – nie jest zbyt komfortowa. Dlatego tak ważna jest niezawodność pojazdu w każdych warunkach.

Bezpieczeństwo

Tak naprawdę to właśnie ten element powinien znajdować się na czele listy priorytetowych cech samochodu rodzinnego. Nikt przecież nie chce przewozić najbliższych sobie osób autem, które nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, zarówno czynnego, jak i biernego. Strefy kontrolowanego zgniotu, poduszki powietrzne, systemy wspomagające hamowanie czy monitorujące zachowania kierowcy (przekraczanie pasa ruchu, spadek koncentracji) – wszystko to służy jednemu celowi: bezpiecznej jeździe. Wszystko to można znaleźć w Toyocie Verso wyposażonej w pakiet Toyota Safety Sense. Nie bez znaczenia będą tutaj także osiągi auta. Możliwość sprawnego i szybkiego wyprzedzania w sytuacjach awaryjnych – może uratować życie.

Cena

Dla wielu jest czymś, od czego zaczyna się w ogóle myślenie o danym modelu samochodu. Dla innych, zwłaszcza w sytuacji, gdy w grę wchodzi komfort i bezpieczeństwo całej rodziny – czynnik ten schodzi na drugi plan.

Jeśli nadal nie wiesz, który samochód będzie idealnym autem dla Twojej rodziny albo wręcz przeciwnie – masz już swój typ (i jest nim Toyota) – wybierz się koniecznie do salonu Toyoty w Sosnowcu.