instalacja LPG
26 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Korzyści ekonomiczne wynikające z instalacji LPG

Pomimo wzrostu cen gazu, instalacje LPG wciąż są dość popularne w naszym kraju. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jazda ‘na gazie’ wiąże się z wieloma korzyściami. Na taką tendencję wpływ ma również korzystny stosunek ceny gazu do ceny benzyny. Aby mieć pewność, że instalacja LPG będzie opłacalna, warto dowiedzieć się, jak działa i jak prawidłowo ją eksploatować. Sprawdźmy, czy montaż instalacji LPG jest opłacalny i jakie korzyści ekonomiczne można uzyskać?

Instalacja LPG – duża oszczędność dla każdego pojazdu

Największą zaletą montażu instalacji LPG jest fakt, że przynosi znaczne zyski finansowe. Gaz należy do najtańszych paliw dostępnych na rynku. Montaż instalacji LPG pozwala zaoszczędzić dużą ilość gotówki, a zwrot będzie widoczny w miarę pokonywania kilometrów.

Instalacja LPG będzie najbardziej opłacalna dla osób, które dużo podróżują. Dobrze sprawdzi się również w służbowych samochodach. O tym, jak duże zyski pozwoli osiągnąć instalacja gazowa można przekonać się, korzystając z kalkulatora oszczędności OPTIMA. Wystarczy wpisać do niego zużycie benzyny na 100 km i średni miesięczny przebieg samochodu. Kalkulator przeliczy te dane i wykaże, jak dużo można zaoszczędzić w ujęciu miesięcznym i rocznym.

Jeśli znany jest koszt instalacji LPG, wpisz go, a obliczenia będą dokładniejsze. Jeśli jednak nie znasz ceny instalacji, przyjmij kwotę domyślną 2500 zł (jest to średni koszt montażu instalacji do przeciętnego auta – samochodu do 4 cylindrów o mocy silnika do 220 KM). W celu dokładnych wyliczeń możesz modyfikować wszystkie domyślnie ustawione wartości.

Mechanizm instalacji działa na zasadzie oszczędzania w miarę zużywania. Początkowo w samochodzie wykorzystywane jest pierwotne paliwo, czyli benzyna. W miarę nagrzewania się silnika, komputer sterujący przełącza zasilanie i zaczyna zużywać gaz. Zamiast wypełniania baku droższym paliwem można więc wybrać bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Aby uprościć sprawę, wystarczy spojrzeć na ceny benzyny i porównać je z cenami gazu.

Jak mówi technik z firmy ALEX:

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym możliwe jest założenie gazu w większości modeli samochodów. Bardzo istotne jest jednak, aby montaż przeprowadzali specjaliści, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, gdyż zyski można osiągnąć jedynie, kiedy instalacja będzie dokładnie dopasowana do silnika.

Oszczędności uzależnione są przede wszystkim od pokonywanych przebiegów. Pamiętaj też, że im więcej jeździsz, tym montaż instalacji bardziej się opłaca. Jeśli auto służy głównie do pokonywania kilkukilometrowych, krótkich dystansów (np. do pracy, do sklepu po bułki, na siłownię), oszczędności z jazdy na LPG będą nieduże. Co innego, jeśli regularnie przejeżdżasz średnie i długie dystanse, a w weekendy lubisz podróżować. Dodatkowo, im większy i bardziej paliwożerny samochód posiadasz, tym szybsze i większe zyski osiągniesz jeżdżąc na LPG.

Instalacja LPG a ekologia

Poza zaletami ekonomicznymi, jazda z zamontowaną instalacją LPG ma także wpływ na środowisko. Badania wskazują, że samochody jeżdżące na gazie wydzielają mniejszą ilość spalin niż pojazdy, które spalają benzynę. Założenie gazu pozwala więc ograniczyć ilość spalin i smogu w dużych miastach.

Rodzaj paliwa ma znaczący wpływ na środowisko, dlatego wprowadzane są coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Nie chodzi o to, aby zrezygnować z jazdy samochodem, tylko wykorzystać najlepsze dostępne rozwiązania, które jednocześnie pozwolą także zadbać o ekologię, a w efekcie o zdrowie.

Według Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL), pojazdy z instalacją gazową emitują ponad 20 razy mniej tlenków azotu w spalinach samochodowych (NOx), niż auta z silnikami diesla. Te dane udowadniają, że kierowcy mają realny wpływ na środowisko, a najlepsze rozwiązania są niemal na wyciągnięcie ręki.

Samochody, w których wykorzystywana jest instalacja gazowa są mniej obciążające dla środowiska naturalnego, niż auta zasilane wyłącznie benzyną lub olejem napędowym. Wynika to z faktu, że emitują mniej spalin do środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem dwutlenku węgla oraz tlenków azotu. Mniejsza ilość gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery to czynnik, do którego kierowcy powinni przykładać coraz większą uwagę – szczególnie w dobie wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych przepisów międzynarodowych – komentuje Krzysztof Garbala, ekspert w dziedzinie instalacji autogazu.

Podsumowanie

LPG jest najpopularniejszym paliwem alternatywnym wykorzystywanym w transporcie w Europie. Jazda z instalacją LPG znacznie zmniejsza koszty eksploatacji pojazdu, przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym. Paliwo to jest również dużo bezpieczniejsze dla środowiska, niż inne paliwa kopalne.

Stanowi dobrą alternatywę dla pojazdów elektrycznych, które są aktualnie stosunkowo drogie. Ponadto, przy spalaniu mieszaniny propan- butan, nie powstają związki siarki i ołowiu, a emisja związków azotu jest niższa, niż w wypadku oleju napędowego czy benzyny.