holowanie auta
25 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Komu i na jakich zasadach przysługuje auto zastępcze?

W niektórych sytuacjach nie da się korzystać z własnego samochodu. Ma to związek z jego uszkodzeniem, które wymaga co najmniej kilkudniowego postoju w warsztacie. Wówczas z pomocą przychodzą firmy oferujące auta zastępcze. Są one przyznawane w określonych sytuacjach, jedynie klientom, którzy spełnią konkretne wymagania. Jak otrzymać samochód zastępczy? Kiedy jest to możliwe?

Kiedy można skorzystać z auta zastępczego? 

Samochód zastępczy najczęściej przysługuje osobom, których prywatny pojazd został uszkodzony z winy innego kierowcy. Mowa tu zarówno o niewielkich stłuczkach, jak i znacznie poważniejszych wypadkach. Wówczas wynajem takiego pojazdu następuje z OC sprawcy. Zapewnieniem takiego samochodu zajmuje się ubezpieczyciel. To on pokrywa wszystkie koszty związane z jego wypożyczeniem. Poszkodowany musi natomiast ponieść wydatki eksploatacyjne.

Samochody zastępcze są przyznawane w sytuacji, gdy własne auto poszkodowanego musi zostać naprawione lub nadaje się jedynie do utylizacji w punkcie złomowania. Wówczas może on korzystać z zapewnionego pojazdu do momentu naprawienia swojego samochodu lub zakupienia nowego egzemplarza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że auto zastępcze przysługuje jedynie osobom, które nie posiadają innych, sprawnych i wolnych pojazdów.

Jak otrzymać pojazd zastępczy? 

Aby otrzymać samochód zastępczy, konieczne okazuje się złożenie odpowiedniego oświadczenia w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Musi się w nim znajdować dokładne uzasadnienie takiej sytuacji. Na tej podstawie ubezpieczyciel może wynająć samochód dla poszkodowanego w takim miejscu, jak np. Speed Car w Rzeszowie.

Poszkodowany musi jednak udostępnić ubezpieczycielowi sprawcy takie informacje, jak:

  • dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu,
  • oświadczenie sprawcy lub notka sporządzona przez policję,
  • dowód osobisty właściciela auta,
  • prawo jazdy właściciela auta,
  • dane osobowe sprawcy,
  • numer polisy OC sprawcy.

Dopiero na podstawie kompletnego wniosku można przyznać pojazd zastępczy. Czasami jednak cała sytuacja jest bardzo skomplikowana i proces znacznie się wydłuża. Wówczas istnieje również opcja skorzystania z pojazdu zastępczego z własnego AC lub Assistance. Jest to jednak znacznie mniej popularne rozwiązanie, ponieważ nie każdy wykupuje te wersje ubezpieczenia. Takie pakiety często mają również ograniczenia co do maksymalnego okresu, przez jaki można korzystać z samochodu zastępczego. Czasem wynoszą one zaledwie kilka dni.