Pomoc drogowa 7 dni w tygodniu
5 grudnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kolizja, czy już wypadek samochodowy?

Uczestnicząc w zdarzeniu drogowym, kierowcy często mylą oba te pojęcia. Regularnie zdarza się, że opowiadają oni, że brali udział w wypadku, podczas kiedy była to jedynie kolizja drogowa. Takie mylenie faktów, choć wydaje się niepozorne, ma bardzo duże znaczenie dla firm odszkodowawczych, a także dla sądu oraz policji. W zależności od tego, jaki to był rodzaj zdarzenia, podejmowane są inne kroki prawne.

Czym jest kolizja drogowa, a czym wypadek samochodowy?

Zwykło się mówić o każdym zdarzeniu drogowym, że jest to wypadek samochodowy. Jednak nie jest to prawda. Tego pojęcia można używać wyłącznie w przypadku, kiedy co najmniej jeden z uczestników uległ obrażeniom, wymagającym co najmniej 7 dni hospitalizacji. Natomiast kolizja drogowa to zdarzenie gdzie szkody są jedynie materialne, a uczestnicy zdarzenia nie wymagają interwencji karetki.

Nazywanie zwykłej kolizji drogowej wypadkiem najczęściej wynika ze skrótu myślowego jej uczestnika lub nieznajomości przepisów prawa. Co prawda, to pierwsze pojęcie nie jest opisane w kodeksie drogowym, jednak często służy do określania jedynie niewielkich szkód materialnych.

Jak wygląda procedura po dojściu do kolizji drogowej i wypadku samochodowego?

Procedury, które należy zastosować podczas tych dwóch incydentów, są różne, ale czasem mogą wyglądać tak samo. W przypadku wystąpienia kolizji drogowej uczestnicy mogą zakończyć postępowanie na spisaniu oświadczeń, gdzie zostaną opisane zaistniałe wydarzenia wraz z przyznaniem się do winy jednej ze stron. Można też wezwać policję, która ukaże sprawcę kolizji mandatem karnym.

Natomiast w przypadku wypadku samochodowego udział policji jest obowiązkowy. Jeżeli obrażenia uczestników zdarzenia wymagają leczenia powyżej 7 dni, funkcjonariusze spisują wszystkie okoliczności, a sprawa trafia do sądu, gdzie winny zostanie ukarany mandatem karnym lub karą pozbawienia wolności.

Co dzieje się z pojazdami po kolizji i wypadku?

O tym, co dzieje się z samochodami po kolizji oraz wypadku, decyduje funkcjonariusz policji po zapoznaniu się ze stanem auta. Jeżeli niemożliwe jest kontynuowanie jazdy, należy wezwać pomoc drogową w celu odwiezienia pojazdu do mechanika. Warto skorzystać wtedy z usług renomowanej firmy, takiej jak na przykład Speed Car.

Zaletą pomocy drogowej jest fakt, że działa ona całą dobę przez cały tydzień, także w święta i dni wolne. Nie trzeba więc ryzykować pozostawienia na drodze niezabezpieczonego pojazdu, co może wpłynąć na bezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego.