17 stycznia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy wybrać holowanie, a kiedy lawetę po zdarzeniu drogowym?

Czasami wypadek lub awaria może doprowadzić do sytuacji, w której auto nie jest w stanie samodzielnie dojechać do warsztatu lub innego punktu tego typu. Wówczas konieczne jest zastosowanie holowania lub wezwanie profesjonalnej lawety. Kiedy sprawdzają się takie rozwiązania i na które z nich warto się zdecydować w konkretnych sytuacjach?

Kiedy lepiej wybrać lawetę?

Holowanie samochodu nie zawsze jest możliwe. Często wynika to z obowiązujących przepisów drogowych i potencjalnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Laweta sprawdzi się zatem najlepiej w takich sytuacjach, jak:

  • awaria na autostradzie,
  • transport pojazdu z uszkodzonymi hamulcami,
  • brak sprawnego oświetlenia w transportowanym pojeździe,
  • awaria samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Auta w automacie nie powinny być holowane ze względu na specyficzną budowę. Takie działanie mogłoby bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji samochodu. Z tego powodu w podobnych sytuacjach znacznie lepiej jest postawić na transportowanie pojazdu za pomocą lawety. Tak samo jest także w przypadku aut z napędem 4×4, hybryd i samochodów z zawieszeniem pneumatycznym.

Kiedy postawić na holowanie?

Holowanie pojazdów jest znacznie tańszą opcją, która nie wymaga angażowania dużego samochodu transportowego. Takie działania warto jednak przeprowadzać przy pomocy wykwalifikowanej osoby, która potrafi pokierować auto w odpowiedni sposób. W innym przypadku holowanie staje się zagrożeniem dla innych uczestników ruchu oraz transportowanego pojazdu.

Profesjonalne firmy zajmujące się transportowaniem samochodów po zdarzeniach drogowych zatrudniają osoby, które są wprawione w bezpiecznym holowaniu aut. Takie usługi są tańsze niż zamówienie lawety, dlatego warto rozważyć skorzystanie z nich w razie niegroźnej awarii – mówi pracownik firmy Szewczyk Automotive oferującej transport samochodów w Dębicy i okolicach.

Na ogół laweta jest pewniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem, jednak koszt takiej usługi sprawia, że wielu kierowców decyduje się na znacznie tańsze holowanie. Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach nie jest możliwe transportowanie auta na lince. Wówczas jedyną opcją pozostaje laweta, która może przewieźć nawet mocno uszkodzony pojazd na dowolną odległość.

Jeśli masz wątpliwości, czy w danej sytuacji można zastosować holowanie, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z firmą, która zajmuje się podobnymi usługami. Pracownicy będą w stanie określić, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Czasami jedyną opcją jest bowiem wykorzystanie lawety.