Przyciemnianie szyb w aucie
3 czerwca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy warto zdecydować się na przyciemnianie szyb w aucie?

Dawniej przyciemnianie szyb stosowane było jedynie przy prestiżowych samochodach sportowych, czy limuzynach. Dzisiaj jest to standard, na który mogą pozwolić sobie właściciele samochodów osobowych. Szyby można przyciemnić samodzielnie, ale nie jest to prosty proces, dlatego lepiej udać się na tuning do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Poznaj powody, dla których warto się na to zdecydować.

Na czym polega przyciemnianie szyb?

Szyby samochodowe można przyciemnić na dwa sposoby. Pierwszą, rzadziej wykorzystywaną metodą jest piecowe przyciemnianie szyb. Na szkło nakłada się warstwę tlenków tytanu, a następnie szybę trzeba wypiekać w wysokiej temperaturze. Następnie umieszcza się ją w specjalnym piecu technologicznym. Ten proces jest znacznie bardziej czasochłonny i trwa nawet kilka dni. Znacznie szybszą i mniej inwazyjną metodą, która wykorzystywana jest najczęściej, jest oklejanie szyby folią. Wystarczy wyczyścić szybę, dociąć dokładnie folię, dopasować ją i odkleić warstwę zabezpieczającą. Przykładem warsztatu samochodowego, w którym można wykonać taki tuning auta jest JK Auto Szyby z Nowego Sącza.

Które szyby w samochodzie można przyciemnić?

Za nieodpowiednie przyciemnienie szyb w aucie można dostać mandat, którego wysokość może wynosić nawet 500 zł. Co więcej, policja można odebrać kierowcy dowód rejestracyjny na czas doprowadzenia szyb samochodu do przepisowego stanu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na przyciemnienie szyb w samochodzie, warto wiedzieć, które z nich można poddać temu zabiegowi. Zgodnie z przepisami szyba przednia i boczne przednie muszą przepuszczać światło w 70%. Warto przy tym pamiętać, że szyby te są już w pewnym stopniu zaciemnione fabrycznie. Dodatkowe oklejenie tych elementów może poskutkować przekroczeniem stopnia przepuszczalności światła, dlatego tych szyb się nie zaciemnia. Natomiast szybę tylną oraz boczne tylne można okleić ciemną folią bez żadnych ograniczeń. Trzeba jednak pamiętać, że ogranicza to widoczność kierowcy, dlatego nie powinno się przesadzać.

Dlaczego warto przyciemnić szyby w samochodzie?

Powodów, dla których warto zdecydować się na przyciemnianie szyby w samochodzie, jest wiele. Przede wszystkim, zwiększa to komfort jazdy. Ciemniejsze szyby redukują blaski i refleksy, a co za tym idzie, chronią wzrok kierowcy. Dzięki temu, że zatrzymują działanie promieniowania UV,  chronią elementy karoserii przed blaknięciem, a auto się nie nagrzewa. Przyciemnienie szyb to także doskonały sposób na zapewnienie sobie prywatności. Inni uczestnicy ruchu drogowego nie zobaczą, co znajduje lub dzieje się na tylnej kanapie. Dodatkowo zmniejsza to ryzyko kradzieży przedmiotów, których widok mógłby zachęcić złodzieja do włamania. Warto też zdecydować się na przyciemnianie szyb dla samych korzyści wizualnych. Auto wygląda wtedy bardziej prestiżowo i elegancko.