dodatkowe godziny nauki jazdy
1 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy warto wykupić jazdy doszkalające?

Oczywiście temat będzie przede wszystkim interesował te osoby, które zdały już egzamin na prawo jazdy, lecz ciągle czują się niezbyt pewnie za kółkiem kierownicy, czy to z powodu zbyt małego doświadczenia, czy też za przyczyną długiej przerwy w kierowaniu pojazdem. Niemniej sytuacji, w których warto skorzystać z dodatkowych jazd doszkalających może być znacznie więcej, a jak wiemy, na zdrowiu i bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Nauka jazdy przede wszystkim

Niewątpliwie opanowanie stosownej wiedzy teoretycznej na temat ruchu drogowego jest ważne i warto przynajmniej najistotniejsze rzeczy z tego zagadnienia dobrze sobie przyswoić choćby tylko po to, żeby zdać egzamin na prawo jazdy. Formuła „teoria on-line” znakomicie ułatwia dzisiaj każde nauczanie, nie inaczej jest z kursami na prawo jazdy, które w części teoretycznej często prowadzone są na platformach e-learning. Szukając materiału do niniejszego artykułu natrafiliśmy na internetową stronę szkoły jazdy ALIEN ze Szczecina, która także tego typu kursy, oprócz nauki stacjonarnej, prowadzi. Dowiadujemy się z niej między innymi, że niezwykle przydatnym narzędziem przygotowań teoretycznych do egzaminu są dzisiaj programy komputerowe symulujące egzaminacyjne pytania testowe. Jednak nabywania prawidłowych odruchów bezpośrednio za kółkiem kierownicy może nas uczyć już tylko instruktor. Wiemy, że praktyka czyni mistrza, zatem im więcej godzin spędzimy z instruktorem tym, więcej się nauczymy. Bezdyskusyjnie praktyczna nauka jazdy ma o wile większe znaczenie niż czysta wiedza teoretyczna, dlatego też warto na nią niekiedy przeznaczyć więcej czasu niż tylko tyle, ile przewiduje harmonogram kursu.

Kiedy najczęściej sięgamy po dodatkowe godziny nauki jazdy?

Jak mówili nam instruktorzy ze szkoły jazdy Alien, są trzy zasadnicze kategorie osób, które  wykupują u nich dodatkowe jazdy doszkalające. Wymieńmy je:

  • kursanci, którzy przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy, a którzy mają przeświadczenie, że normatywna ilość godzin jazdy, którą przewidziano w kursie, to dla nich za mało,
  • osoby, które dopiero co zdobyły prawo jazdy, lecz ciągle czują się przy kierownicy niepewnie bez instruktora i chciałyby się doszkolić,
  • osoby, które posiadając prawo jazdy, z jakichś względów przez dłuższy czas nie jeździły i chcą sprawdzić swoje umiejętności  i ewentualnie je poprawić.

Gdybyśmy zatem mieli odpowiedzieć jednym krótkim zdaniem na pytanie postawione w tytule naszego artykułu, to brzmiałoby ono tak: wykupujmy dodatkowe jazdy doszkalające, zawsze kiedy czujemy taką potrzebę i także wtedy, gdy radzą to nam inni, bardziej doświadczeni kierowcy.