Wymiana szyby samochodowej
28 maja 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy szyba samochodowa kwalifikuje się do wymiany?

Szyby w aucie stanowią ważny element pojazdu – chronią wnętrze oraz kierowcę przed działaniem czynników atmosferycznych. Ponadto zabezpieczają osobę prowadzącą samochód i pasażerów przed obrażeniami, do których może dojść podczas wypadku. Uszkodzenie szyby nie musi być jednoznaczne z koniecznością jej wymiany. Mała ryska lub niewielki odprysk można spróbować naprawić. Kiedy szyba samochodowa musi koniecznie zostać wymieniona? Sprawdź!

Co na temat wymiany szyby samochodowej mówią przepisy?

Zły stan techniczny szyb jest nie tylko zagrożeniem dla kierowcy danego pojazdu, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z Ustawą o ruchu drogowym, każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczną widoczność kierowcy. Co to dokładnie oznacza? Wszelkie rysy, odpryski, pajączki znajdujące się na szybach, które mogą powodować oślepienie refleksami świetlnymi lub ograniczają widoczność, stanowią podstawę do wypisania mandatu oraz zatrzymania dowodu rejestracyjnego, do czasu wymiany szyby lub jej naprawy. Również diagnosta podczas okresowych badań technicznych może odmówić przedłużenia ważności badań technicznych.

Wymiana, czy może jednak naprawa?

Szyby hartowane, wykorzystywane w samochodach jako szyby tylne i boczne, w przypadku uszkodzenia rozpryskują się w drobny mak. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest ich wymiana. Szyby przednie są wykonywane tylko i wyłącznie ze szkła laminowanego, dlatego mają o wiele większą wytrzymałość. W przypadku uderzenia twardym przedmiotem ulegają naruszeniu tylko w niektórych miejscach, nie tracąc przejrzystości i walorów osłonowych. Uderzenie w taką szybę może skończyć się pojawieniem odprysku, rysy lub pajączka. Jeśli średnica odprysku nie przekracza 24 mm, a uszkodzenie znajduje się w odległości 10 cm od najbliższej krawędzi, szybę można naprawić. Naprawa jest możliwa również wtedy, gdy długość rysy nie przekracza 10 centymetrów. Pajączek na szybie kwalifikuje ją do wymiany – prędzej czy później pojawi się na całej powierzchni szyby. Wymiana szyby w salonie samochodowym jest dość kosztowna. Żeby zmniejszyć koszty, można kupić używaną szybę w stanie idealnym, a następnie znaleźć serwis, który podejmie się wymiany. Jednak wymianę szyby najlepiej wykonać w wyspecjalizowanym warsztacie, takim jak na przykład posiada firma Aga-Pol, w którym doświadczonym fachowcom prawidłowe zamontowanie zajmuje około godziny. Po wykonaniu zlecenia samochodem można od razu jeździć, nie można go natomiast myć przez następne 24 godziny. Warto pamiętać o tym, że dobrym sposobem na uniknięcie wydatków może być ubezpieczenie szyb samochodowych – wówczas ubezpieczyciel może opłacić naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby.