zalany samochód
4 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy samochód kwalifikuje się do złomowania?

Nadchodzi taki moment, w którym użytkowanie samochodu staje się kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Dotyczy pojazdów wyeksploatowanych, których naprawa staje się nieopłacalna lub powypadkowych, nienadających się do reperacji. Wówczas jedyną legalną drogą jest przekazanie auta na złom do specjalistycznych firm recyklingowych. Kiedy należy to zrobić i dlaczego?

Dlaczego złomowanie jest ważne – ekologia przede wszystkim?

Auta wysłużone, mocno wyeksploatowane wyjątkowo negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Zużyte silniki starej generacji nie spełniają aktualnych norm, a ich spaliny są niezwykle szkodliwe. Istną bombą ekologiczną są samochody zniszczone i porzucone. Niebezpieczne płyny eksploatacyjne, oleje, kwas akumulatorowy itp. mogą przeniknąć do wód gruntowych i w każdej chwili stać się przyczyną poważnego zatrucia środowiska. Dlatego ze względu na dbałość o nasze otoczenie złomowanie samochodu jest jedyną legalną metodą pozbycia się pojazdu nienadającego się do dalszej eksploatacji.

Kiedy należy skorzystać z usługi złomowania pojazdu?

Przede wszystkim do złomowania kwalifikują się samochody, które nie będą dalej eksploatowane z powodu nadmiernego zużycia. Jeżeli właściciel nie zdecyduje się na dalsze inwestowanie w auto, to jest prawnie zobligowany do złomowania pojazdu w specjalistycznej firmy recyklingowej. Auto, które nie uzyskało pozytywnej oceny podczas badania technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów, musi zostać naprawione lub przekazane do złomowania. Jego dalsza eksploatacja z pewnością stanowić będzie duże zagrożenie w ruchu drogowym. Samochody po poważnych wypadkach drogowych, mocno uszkodzone w czasie kolizji, zwłaszcza gdy ubezpieczyciel stwierdził wystąpienie szkody całkowitej, również powinny trafić do firmy recyklingowej. Jedną z bardziej aktywnych w tej branży jest Autorecykling Arpol, działająca w okolicach Piotrkowa Kujawskiego.

Jakie dokumenty są niezbędne przy złomowaniu?

Aby samochód kwalifikował się do kasacji, właściciel zobowiązany jest do dostarczenia niezbędnych dokumentów: dowodu osobistego, polisy OC, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (o ile była wydana).

  • W przypadku utraty karty pojazdu wystarczy przedstawić oświadczenie woli.
  • Jeśli na skutek wypadku lub złego stanu technicznego auta dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję, to należy okazać odpowiedni dokument.
  • Jeżeli pojazd ma współwłaścicieli, to dokumenty podpisać muszą wszyscy właściciele lub osoba upoważniona.
  • W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego należy przestawić dokumentu z wydziału komunikacji.
  • Przy braku tablic rejestracyjnych wymagane jest oświadczenie.