laweta samochod na lawecie wypozyczenie
11 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy samochód kwalifikuje się do przewozu na lawecie?

Kiedy jesteśmy w trasie, a samochód nagle ulegnie awarii, możemy w takiej sytuacji wynająć lawetę. Laweta jest pojazdem służącym do transportu samochodów, który można kierować, posiadając prawo jazdy kategorii B, jeśli całkowita masa przyczepy i ciągnącego ją samochodu nie przekracza 3,5 tony. Kiedy samochód może zostać przetransportowany na lawecie?

Wybór lawety do transportu samochodu

Samochód może być przewieziony na lawecie, kiedy jego usterka jest na tyle poważna, że nie można kontynuować nim dalszej jazdy. Innym przypadkiem jest przetransportowanie samochodu z zagranicy, przeznaczonego na sprzedaż, który nie może poruszać się po polskich drogach.

Wybierając lawetę do przewozu samochodu, możemy zdecydować się na zwykłą lawetę lub na tzw. „szwajcarkę’’. Zwykła laweta jest bardziej stabilna dzięki charakterystycznemu, nisko położonemu środkowi ciężkości. Dzięki temu, jest bardziej komfortowa w prowadzeniu. W „szwajcarce” koła przyczepy nie wystają poza obrys samochodu. Sprawia to, że jest nią łatwiej poruszać się w tunelach. Niestety komfort prowadzenia takiej lawety jest mniejszy, ponieważ jest ona mniej stabilna przez wyżej położoną podłogę.

Umocowanie samochodu na lawecie

Przetransportowanie samochodu na lawecie musi być w pełni bezpieczne i nie może zagrażać innym uczestnikom ruchu. Po zakupie lub wynajęciu lawety, najlepiej poprosić kogoś o asystowanie przy załadunku pojazdu. Najpierw należy wjechać przodem na lawetę, aby ją dociążyć od przodu. Na haku lawety powinno opierać się około 10 procent obciążenia.

Jak mówi specjalista z firmy Przyczepy Bold:

Samochód powinien zostać zamocowany symetrycznie względem osi poziomej i pionowej platformy lawety przy pomocy specjalnych pasów mocujących. Następnie pasami przypinamy koła do platformy. Istnieje wiele rodzajów konstrukcji lawetowych pasów, jednakże niezależnie od wyboru najważniejsze jest, aby szelki mocujące nie były nigdzie przetarte ani pęknięte. Jeśli nie jesteśmy przekonani o tym, czy prawidłowo zamocowaliśmy pasy, powinniśmy poradzić się doświadczonej osoby.

Transport samochodu osobowego na lawecie – przepisy

Samochód na lawecie może być przewieziony w przypadku poważnej usterki lub kolizji drogowej, kiedy nie jesteśmy w stanie odprowadzić go samodzielnie do mechanika. Wynajęcie lawety okaże się wtedy bardzo pomocne, jednakże należy pamiętać, że podczas przewożenia auta na lawecie powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności i postępować zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

Ciężar pojazdu przewożonego na lawecie nie może być większy niż ciężar pojazdu, który dany pojazd przewozi. Ponadto, ciężar transportowanego samochodu powinien być równomiernie rozłożony na lawecie. Pojazd umieszczany na lawecie powinien wjechać na nią cięższą stroną. W samochodach osobowych będzie to najczęściej przód, ponieważ tam znajduje się silnik.

Poruszając się po drodze lawetą z autem, musimy przestrzegać ograniczeń prędkości, które wynoszą poza terenem zabudowanym 70 km/h na drogach jednojezdniowych oraz 80 km/h na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach.