kasacja samochodow osobowych
26 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy samochód kwalifikuje się do kasacji?

Czasem dochodzi do sytuacji, kiedy samochód przestaje być zdatny do dalszej jazdy. Warto się go wtedy pozbyć w legalny sposób, tak aby nie zajmował miejsca w garażu oraz żeby zostać zwolnionym z opłat OC. Można to zrobić, decydując się na kasację auta. Warto wiedzieć, kiedy samochód może być zezłomowany i jakie skutki ma ten proces, aby odpowiednio się do niego przygotować.

Na czym polega kasacja?

Przechowywanie samochodu niezdatnego do użytku może mieć zły wpływ na środowisko, kiedy dochodzi na przykład do skażenia wód gruntowych czy gleby. Części samochodowe nie ulegają biodegradacji, więc utylizowanie ich w niewłaściwy sposób może być traktowane jak zaśmiecanie środowiska. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na zgodny z prawem proces złomowania pojazdu.

Kasacja to legalny sposób na pozbycie się samochodu, dzięki czemu można zostać zwolnionym z opłat OC. Poza tym na złomowaniu można zarobić. O ile cena za kilogram auta nie jest duża, to korzyści finansowe mogą przynieść sprawne części oddane do ponownego użytku. Czasem trzeba liczyć się też z opłatami, na przykład jeśli masa samochodu jest mniejsza niż 90% jego pierwotnej wagi

Jak przebiega kasacja?

Kasacją zajmują się wyspecjalizowane firmy. Przed przeprowadzeniem procesu złomowania konieczne jest zgromadzenie wymaganej dokumentacji. W jej skład wchodzi przede wszystkim dowód rejestracyjny, a także umowa kupna-sprzedaży samochodu.

– Potrzebne jest również upoważnienie do kasacji auta dla osoby, która ma zamiar wyrejestrować pojazd. Poza tym, jeśli była wydana karta pojazdu lub samochód był zarejestrowany na firmę, trzeba przygotować dokumentację z tym związaną

– dodaje pracownik firmy Spoko Pomoc Drogowa.

Auto powinno być też wyposażone w tablice rejestracyjne. Następnie z samochodu usuwane są sprawne części, które mogą być wykorzystane ponownie, usuwa się paliwo i inne płyny oraz wykonuje się pozostałe działania, które mają przygotować auto do zezłomowania. Następne wszystkie elementy nienadające się do użycia zostają zutylizowane.

Kiedy oddać samochód do kasacji?

Są sytuacje, kiedy auto jest w takim stanie, że bardzo trudno je naprawić, a czasem jest to wręcz niemożliwe. Może to być spowodowane zużyciem pojazdu albo stanem po kolizji. W takich właśnie przypadkach warto przeprowadzić kasację samochodu, dzięki czemu będzie można pozbyć się go w bezpieczny i legalny sposób, a przy okazji nie zagrażać środowisku naturalnemu. Firmy zajmujące się złomowaniem mają zwykle w ofercie odbiór samochodu, w przypadku gdy nie ma możliwości dojechania nim do miejsca demontażu.