26 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy opłaca się oddać auto do kasacji?

Z czasem auta się psują i ich dalsze używanie albo nie ma sensu, albo jest wręcz niemożliwe. Trzymanie niesprawnego samochodu na podwórku lub w garażu może być frustrujące, bo pojazd zajmuje cenne miejsce, które można by przeznaczy na coś innego. Dlatego zepsutego auta warto się pozbyć. Jedną z metod jest oddanie go do kasacji. Czy to dobre rozwiązanie?

Kasacja – kiedy jest najlepszą opcją?

Czasem samochód jest na tyle uszkodzony, że jest bardzo mała szansa, ze znajdzie się na niego jakiś kupiec. Nawet jeśli autem da się jeszcze jeździć, to używanie go może być niebezpieczne nie tylko dla kierowcy i pasażerów, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli natomiast samochód jest zupełnie niesprawny albo jego stan po wypadku jest tak zły, że naprawa nie ma sensu, nie ulega wątpliwości, że to właśnie złomowanie jest najlepszą opcją. Kasacja pojazdu przebiegająca zgodnie z przepisami zapewni także możliwość rezygnacji z OC.

Jak wygląda proces kasacji?

Przygotowanie samochodu do kasacji zależy od ustaleń zawartych z pracownikami skupu. Czasem kupują oni auto na podstawie umowy kupna-sprzedaży, aby naprawić je, a potem znowu sprzedać. Jednak w przeciwnym wypadku przed oddaniem samochodu do kasacji, warto pozbawić go wszystkich części, które mogą się jeszcze przydać. Poza tym, do tego procesu potrzebne są wszystkie wymagane dokumenty, m.in. dowód rejestracyjny auta i dokument tożsamości właściciela przeznaczającego go na złom. Następnie wykonawcy kasacji wydają tablice rejestracyjne oraz dokument o zezłomowaniu samochodu. Należy udać się z nimi do Urzędu Komunikacji w celu wyrejestrowania auta. Trzeba też skontaktować się z ubezpieczycielem po to, aby zlikwidować OC. Niektóre firmy oferują transport samochodu do firmy zajmującej się kasacją, więc nie trzeba martwić się o ten aspekt. Warto zwrócić też uwagę na to, żeby złomowanie przeprowadzić w legalnej stacji demontażu.

Jakie są zalety kasacji pojazdów?

 Kasacja pozwala pozbyć się auta, z którego i tak się już nie korzysta. Dodatkowo, cały proces jest wygodny, czasem samochodu nie trzeba nawet odwozić do stacji demontażu samemu.

Poza tym, jak pisze pracownik komisu samochodowego Auto-Skup24 z Bydgoszczy, kasacja pojazdu wpisuje się w działania proekologiczne. Porzucone pojazdy, poddają się próbie czasu i z każdym rokiem stwarzają coraz większe zagrożenie dla środowiska. Nie tylko zaśmiecają nasze ulice i place, ale mogą spowodować degradację wód gruntowych oraz gleby. Kasacja i dalszy recykling pojazdów to sposób na dbałość o naszą przyrodę, a jednocześnie uzasadniona ekonomicznie metoda odzyskiwania atrakcyjnych surowców wtórnych.

To działanie przynosi zatem korzyści nie tylko właścicielowi pojazdu, ale również środowisku naturalnemu.