wypadek samochodowy
26 lipca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy naprawa powypadkowa auta jest nieopłacalna?

Niestety nie każdy pojazd można naprawić. Funkcjonalność samochodu zależy od poziomu jego zużycia, sposobu użytkowania, przebytych stłuczek czy rocznika, w którym został wyprodukowany. W pewnym momencie może się okazać, że auto jest już tak zniszczone, że nawet nie opłaca się go naprawiać. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie złomowanie. Pozostaje pytanie: kiedy naprawa auta przestaje być opłacalna?

Kiedy wiadomo, że auto nie jest do użytku?

Niesprawny pojazd stwarza bezpośrednie zagrożenie na drodze, dlatego konieczne jest bezzwłoczne zgłoszenie się do mechanika, który oceni rozległość szkód i wyceni naprawę auta. Ogromne znaczenie w tym przypadku ma stan silnika i zawieszenia. Warto także zwrócić uwagę na karoserię – jeśli jest zardzewiała, oznacza to, że blacha nie chroni samochodu tak dobrze jak kiedyś.

Czasami wymiana jednego podzespołu nie wystarczy. Naprawa może okazać się o wiele rozleglejsza i kosztowniejsza. Decyzja o kasacji pojazdu powinna nastąpić w momencie, w którym koszt jego naprawy przekroczy cenę rynkową samochodu. Oczywiście w niektórych przypadkach, a szczególnie jeżeli chodzi o auta powypadkowe, można coś zaradzić. W Łodzi warto zgłosić się do Intercar Service, który specjalizuje się w naprawach głównych i remontach pojazdów różnego rodzaju. Firma zapewnia serwis na każdą kieszeń.

Jak długo trwa naprawa aut powypadkowych i ile one kosztują?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa naprawa aut powypadkowych. Wszystko zależy od rozległości uszkodzeń. Z pewnością naprawa jednego podzespołu zajmie mniej czasu niż wymienienie wielu elementów naraz. Wszystko zależy również od marki samochodu i tego, jak łatwo sprowadzić do niego części.

Czas trwania naprawy auta powypadkowego określany jest przy pierwszej wizycie w warsztacie. Zazwyczaj wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Oczywiście należy liczyć się z tym, że po drodze mogą nastąpić nieprzewidziane opóźnienia.

Tak samo jak z czasem, podobnie może być z ceną naprawy. Tu znowu wszystko zależne jest od stopnia uszkodzeń. Ważna będzie także marka oraz rodzaj samochodu i to, jaka jest cena rynkowa poszczególnych jego części. Bardzo dużo zależy od tego, czy klient będzie chciał wybrać części oryginalne, czy zamienne, które są znacznie tańsze. Najtańsze naprawy powypadkowe mogą się mieścić nawet w granicach kilkuset złotych.

Zanim zainwestuje się w naprawę auta powypadkowego, warto zastanowić się, czy cena naprawy nie przekroczy jego ceny rynkowej. Czasami lepszą opcją może się okazać złomowanie.