przegląd ciągnika rolniczego
5 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy najlepiej wykonywać przegląd ciągnika?

Aby cieszyć się bezawaryjnym i bezpiecznym działaniem ciągnika, trzeba o niego dbać. Jak każdą maszynę rolniczą, ciągnik trzeba systematycznie konserwować i na bieżąco usuwać drobniejsze usterki. Niektóre zadania przy obsłudze ciągnika użytkownik może wykonać samodzielnie, przy innych będzie potrzebował pomocy fachowców, natomiast okresowe badania techniczne muszą być wykonywane w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Obowiązkowe badanie techniczne ciągnika

Obowiązkowy przegląd ciągnika nie jest kosztowny, za to – w przypadku maszyn powyżej 3,5 tony – dość uciążliwy. Właściciel musi udać się do stacji okręgowej pojazdem, który nie rozwija zawrotnych prędkości na drodze. Przy zakupie fabrycznie nowego ciągnika pierwszą taką wyprawę trzeba odbyć w ciągu trzech lat od rejestracji, kolejne – co dwa lata. Mniejsze ciągniki mogą być poddawane obowiązkowym przeglądom w stacjach podstawowych.

Przeglądy ciągnika przed i po sezonie

Badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów jest niezbędne do otrzymania pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, ale niewystarczające do utrzymania ciągnika rolniczego w dobrym stanie. Maszynę trzeba solidnie przygotować do sezonu, a po jego zakończeniu ponownie przejrzeć, usunąć usterki i zabezpieczyć na czas zimy. Jak się za to zabrać?

Zanim odstawisz ciągnik do magazynu na zimę, sprawdź stan najmocniej eksploatowanych podzespołów i części; w razie potrzeby wymień je już teraz. Koniecznie wymień filtry i oleje, dolej płyn chłodniczy (zajrzyj do instrukcji pojazdu i upewnij się, czy nie nadszedł czas na jego całkowitą wymianę). Wiosną, zanim ponownie wyjedziesz ciągnikiem w pole, sprawdź stan ogumienia i oświetlenia oraz poziom płynu hamulcowego. Jeśli nie wyjąłeś akumulatora na zimę, sprawdź poziom elektrolitu. Dokładnie obejrzyj też blachy. Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek odpryski lakieru, odśwież powłoki malarskie, by zapobiec powstawaniu rdzy.

Podczas kontroli maszyny zauważyłeś potrzebę naprawy? Firma AGROMARKET z Wiewiecka niedaleko Szczecina prowadzi autoryzowany serwis ciągników CASE, ale jej mechanicy zajmują się również naprawami maszyn rolniczych innych marek i dysponują świetnie zaopatrzonym magazynem części zamiennych. Szukasz profesjonalnego, szybkiego wsparcia w sytuacji awaryjnej? Skontaktuj się z Działem Serwisu. Potrzebujesz oryginalnych części do ciągnika CASE, Kverneland, Steyr, McCormick lub tańszych zamienników? AGROMARKET dostarcza je bezpośrednio do klientów na terenie całego województwa zachodniopomorskiego.