Wymiana uszkodzonej szyby
9 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy możliwa jest regeneracja szyby samochodowej, a kiedy należy ją wymienić?

Przednia szyba to sporych rozmiarów powierzchnia stale narażona na różnego typu uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstawać w trakcie poruszania się w ruchu drogowym. Kiedy na szybie znajdują się zadrapania lub pęknięcia, mogą one przekształcić się w większe usterki. Wówczas należy zdecydować się na naprawę przedniej szyby, a w skrajnych przypadkach na jej wymianę. Jakie kryteria o tym decydują?

Uszkodzona przednia szyba a bezpieczeństwo podczas jazdy

Prawie wszystkie szyby w samochodzie są wykonane ze szkła hartowanego, które w razie stłuczenia rozpada się na wiele kawałków. W przypadku uszkodzenia przedniej szyby na jej gładkiej powierzchni pojawiają się rysy, pajączki, odpryski, które mogą utrudniać widoczność. Z tego powodu naprawa lub wymiana przedniej szyby jest tak istotna – jej przejrzystość w głównej mierze decyduje o bezpieczeństwie kierowcy i innych pasażerów podczas jazdy.

Kiedy można naprawić przednią szybę?

Wizualna ocena stanu przedniej szyby pozwala ocenić, czy nadaje się ona jedynie do naprawy, czy do wymiany. Warto jednak pamiętać, że wyłącznie specjalista jest w stanie stwierdzić, jak bardzo zaawansowane są uszkodzenia. Jeśli szkoda nie jest większa niż moneta pięciozłotowa, oznacza to, że teoretycznie szybę można naprawić. Wystarczy, że nie ma na niej charakterystycznych pajączków, które mają tendencje do pogłębiania się oraz zanieczyszczeń, które uniemożliwiają naprawę. Istotne jest także, aby uszkodzenie nie znajdowało się blisko jednej z krawędzi szyby. Usunięcie odprysków najlepiej jest wykonać w wyspecjalizowanym serwisie, takim jak Speed Glass, który zajmuje się wymianą i naprawą szyb samochodowych. Tylko taka opcja gwarantuje najwyższą jakość usług i stosowanie odpowiednich materiałów. Odpryski usuwa się wyłącznie wtedy, gdy występują na zewnętrznej stronie szyby, a o tym, czy naprawa jest możliwa, decyduje montażysta serwisowy.

Wymiana uszkodzonej szyby

W niektórych przypadkach usunięcie ubytków jest niemożliwe – wówczas trzeba wymienić całą szybę na nową. Profesjonalne serwisy są w stanie wymienić element do 120 minut. Fachowcy nie podejmą się naprawy szyby z długimi pęknięciami i odpryskiem w polu widzenia. Wymiana przedniej szyby jest także niezbędna, gdy pęknięcie kończy się na krawędzi lub pod uszczelką. Technika jej wykonania jest podobna, choć poszczególne elementy zależą od marki pojazdu. Warto również zdać sobie sprawę z tego, że uszkodzona, nienaprawiona szyba grozi pogłębieniem usterki. W razie zatrzymania przez policję kierowcy grozi utrata dowodu rejestracyjnego.