klimatyzacja samochodowa serwis
27 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy konieczny jest serwis klimatyzacji w samochodzie?

Klimatyzacja może znacznie uprzyjemnić jazdę w gorące dni, bo zapewnia optymalną temperaturę w samochodzie, podczas gdy za oknem panuje nieznośny upał. Żeby jednak mogła służyć kierowcom i pasażerom, trzeba o nią odpowiednio dbać. Polega to na przeprowadzaniu czyszczenia, ale również serwisu klimatyzacji. Jak często trzeba się nim zająć? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Kiedy klimatyzacja samochodowa przestaje działać, nadchodzi moment, aby naprawić poszczególne usterki albo przeprowadzić pełny serwis. Można na przykład zająć się dezynfekcją i odgrzybianiem czy wymianą filtra kabinowego. Ważną kwestią jest też napełnianie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym, który jest niezbędny do działania całego systemu.

– Pełny serwis klimatyzacji obejmuje odessanie oleju oraz starego czynnika R134a z układu, a następnie napełnienie go nowymi substancjami, a także wytworzenie próżni w układzie i sprawdzenie jego szczelności

– wymienia pracownik firmy Motor City. Poza tym w zakres konserwacji wchodzi pozbycie się zanieczyszczeń i wilgoci oraz kontrola działania klimatyzacji (robi się to poprzez sprawdzenie ciśnienia pracy układu). Zadbanie o tę kwestię przyniesie wiele korzyści.

Kiedy wykonać serwis klimatyzacji?

Sygnałami świadczącymi o tym, że klimatyzacja samochodowa wymaga serwisu, mogą być nieprzyjemny zapach pojawiający się po jej włączeniu lub też brak możliwości uruchomienia systemu. Poza tym, zaleca się wykonywanie przeglądu klimatyzacji przynajmniej raz do roku, najlepiej połączone z wymianą czynnika chłodniczego. Jest to bardzo ważne dla poprawnego działania całego układu i nie warto zaniedbywać regularnego serwisu.

Dlaczego lepiej nie zapominać o serwisie klimatyzacji?

Klimatyzacja przynosi wiele korzyści, ale pod warunkiem, że jest utrzymana w dobrym stanie. Zaniedbanie jej może doprowadzić do powstania zanieczyszczeń i uszkodzeń, które wpłyną negatywnie nie tylko na działanie systemu, ale również na zdrowie osób przebywających w samochodzie. W klimatyzacji panują wilgotne warunki, które są środowiskiem sprzyjającym rozwojowi grzybów, bakterii i pleśni. Jeśli system jest uruchomiony, to rozpylane mikroby mogą powodować podrażnienia skóry czy oczu, mają też negatywny wpływ na układ oddechowy. Szczególnie narażeni są alergicy oraz osoby cierpiące na astmę oskrzelową.

Dlatego też zdecydowanie nie warto zaniedbywać serwisu klimatyzacji, zwłaszcza że wilgoć nie wpływa dobrze na działanie poszczególnych elementów systemu. Z czasem może dojść zatem do uszkodzeń, które będą trudne do usunięcia. Lepiej zapobiegać zepsuciu się klimatyzacji, niż martwić się, kiedy już się to stanie.