felgi samochodowe
30 czerwca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy felgi poddaje się piaskowaniu?

Regeneracja felg to bardzo ważny proces ku przywróceniu sprawności tych elementów, poprawy jakości i wyglądu pojazdu oraz zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Jednym z najważniejszych etapów jest piaskowanie, połączone zazwyczaj z późniejszym malowaniem. Na czym polega piaskowanie felg? Jakie daje efekty i kiedy najlepiej zdecydować się na ten krok?

Na czym polega piaskowanie felg?

Piaskowanie, jako sposób regeneracji felg samochodowych, bardzo się opłaca. Cała operacja polega na gruntownym oczyszczeniu felg z wszelkich zanieczyszczeń za pośrednictwem strumienia powietrza pod dużym ciśnieniem i drobnego ścierniwa (najczęściej specjalnego piasku). Wyczyszczona połać jest następnie wygładzana. Daje to efekt gładkiej powierzchni, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Zazwyczaj po piaskowaniu na felgę nakłada się farbę, która idealnie przylega do gładkiej powierzchni. Czasem jednak mechanicy rezygnują z owej usługi – głównie wtedy, gdy podczas piaskowania okaże się, że na feldze pojawiły się pęknięcia, które w późniejszej fazie mogłyby zagrażać innym pojazdom na drodze, pasażerom, kierowcy.

Jeśli jednak felga nie jest uszkodzona, malowanie może odbyć się za pośrednictwem dwóch metod: proszkowania i malowania na mokro. Pierwsza technika jest popularniejsza i łatwiejsza w wykonaniu. Daje ona efekt idealnie przylegającego lakieru do felgi. Malowanie przy użyciu specjalnego proszku polega na układaniu kilku warstw farby na powierzchnię – daje to większą trwałość.

W jakich momentach warto poddać felgi piaskowaniu?

Piaskowanie przydaje się szczególnie wtedy, kiedy należy oczyścić felgi ze wszystkich zanieczyszczeń (długotrwałe ich zaniedbanie może mieć tragiczne konsekwencje podczas jazdy, a także zaburzać estetykę pojazdu). To bardzo ważny etap regeneracji felg, czyli przywrócenia ich do niemal idealnego stanu. Dzięki piaskowaniu nie będą one wyglądać na porysowane i zniszczone. Znowu zaprezentują się efektownie – nawet w przypadku korelacji ze starszym samochodem.

Piaskowanie jest znacznie bardziej skuteczne aniżeli manualne oczyszczanie felg.

Lakiernia proszkowa Novacolor z Ostrowa Wielkopolskiego zajmuje się kompleksowymi usługami, związanymi z malowaniem proszkowym i piaskowaniem. Firma dysponuje profesjonalnym sprzętem i kompleksową załogą.

Zalety piaskowania felg

Piaskowanie felg pozwala na dotarcie do najbardziej niedostępnych miejsc. Inne sposoby oczyszczania nie dają takich efektów. Tylko piaskowanie pozwala dokładnie i skutecznie oczyścić felgę samochodową. Ponadto jakość metalu po owej procedurze jest znacznie wyższa.