26 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy autogaz się opłaca?

Istnieje kilka sposobów na napędzanie pojazdów. Jednym z nich jest stosowanie autogazu, czyli mieszaniny propanu i butanu zwanej również LPG. Zdania na temat tego paliwa są podzielone. Nie da się ukryć, że jego cena jest dużo niższa w porównaniu do benzyny, za to sam montaż instalacji może być kosztowny. Jednak jest to długoletnia inwestycja, która może generować oszczędności w przyszłości. Co zrobić, aby tak się stało?

Autogaz – jak na nim oszczędzić?

To, jak duże oszczędności przyniesie autogaz, zależy od rodzaju instalacji i sposobu korzystania z samochodu. Można zdecydować się np. na sekwencyjny wtrysk gazu. Jest to najpopularniejsza opcja. Kolejny rodzaj to instalacje wtrysku gazu w fazie ciekłej. Są one nieco droższe od tych z wtryskiem sekwencyjnym, ale znajdują zastosowanie jedynie
w autach z pośrednim wtryskiem.

Alternatywą dla tych rozwiązań są instalacje LPG z bezpośrednim wytryskiem gazu. Nie są one odpowiednie dla każdego silnika, ale posiadają bardzo znaczącą zaletę. Jak wyjaśnia pracownik firmy AG Centrum, instalacje te pracują głównie na paliwie LPG, które dostarcza się w fazie lotnej. Dotrysk PB jest natomiast z założenia bardzo mały. A zatem w tym przypadku będzie zużywany głównie gaz, który jest tańszy od benzyny, co przyczyni się do obniżenia ogólnych kosztów użytkowania samochodu.

Jak używać samochodu z autogazem, aby inwestycja się zwróciła?

Warto pamiętać o tym, że samochód z autogazem podczas uruchamiania silnika zużywa najpierw benzynę. Im krótsze odcinki trasy i im częstsze odpalanie samochodu, tym oszczędności będą niższe. Tak czy inaczej, autogaz jest tańszy od benzyny, dlatego bieżące koszty paliwa zostaną zmniejszone. W autogaz trzeba zainwestować, a to, jak szybko ta inwestycja się zwróci zależy od częstotliwości i sposobu korzystania z samochodu. Często znaczenie ma również prędkość jazdy. Jeśli jest duża, to część instalacji może wspomagać się zasilaniem benzynowym. Ważny jest też rozmiar silnika – im mniejszy, tym niższe oszczędności.

Podsumowując, instalacja LPG wymaga pewnych nakładów finansowych, ale bieżące oszczędności przyczyniają się do zwrotu inwestycji. Znaczenie ma nie tylko rodzaj systemu, ale też to, jak intensywnie korzysta się z samochodu. Z reguły im dłuższe trasy, tym większe oszczędności. Obliczając zysk z inwestycji, trzeba wziąć pod uwagę również konieczność serwisowania pojazdu, polegające np. na wymienianiu świec i przewodów zapłonowych.
W celu utrzymania dobrego stanu technicznego silnika warto tankować gaz wysokiej jakości.