14 listopada 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy auto kwalifikuje się do kasacji?

Samochody wraz z użytkowaniem i biegiem czasu mogą się zużywać. Rdza lub niesprawne części mogą całkowicie wyłączyć pojazd z ruchu. Podobnie ma się sytuacja w przypadku poważnych wypadków, kiedy pojazd ulega uszkodzeniu. Jednym z rozwiązań na pozbycie się niesprawnego auta jest jego kasacja. Jednak warto wiedzieć, kiedy auto kwalifikuje się do kasacji i jakie warunki muszą być spełnione.

Auto po wypadku

Zazwyczaj większość samochodów trafia do kasacji po poważnych wypadkach drogowych. W wyniku zderzenia samochody zostają poważnie uszkodzone, przez co ich użytkowanie nie jest możliwe bez naprawy.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Legalny Autozłom, zajmującej się złomowaniem i demontażem aut:

Samochody powypadkowe często są na tyle uszkodzone, że ich naprawa jest nieopłacalna. Oznacza to, że koszt naprawy znacznie przewyższa wartość samochodu. W takim wypadku decyzja o kasacji auta wydaje się być jedyną słuszną. W żadnym wypadku nie powinno się pozostawiać niesprawnego i powypadkowego samochodu na podwórku na lata, ponieważ może to zagrażać środowisku.

Oddając auto do kasacji lub do skupu złomu nie tylko odzyskamy chociaż część wartości samochodu, ale również zyskujemy pewność, że poszczególne elementy zostaną zutylizowane tak, aby nie szkodzić środowisku naturalnemu.

Zły stan techniczny

Nie tylko wypadek może być przyczyną niesprawności samochodu. Wraz z upływem czasu, części pojazdu mogą ulegać zniszczeniu. Jeśli ciężko jest dostać dane części, niezbędne do prawidłowego użytkowania samochodu, wtedy naprawa staje się niemożliwa. W takim wypadku bezsensowne jest trzymanie samochodu, ponieważ mimo nieużywania pojazdu należy opłacać składkę OC.

W przypadku postępującej korozji oraz przegnicia ważnych konstrukcyjnych elementów auto również nie może być użytkowane. W takich sytuacjach kasacja i rozbiórka samochodu są najlepszym rozwiązaniem.

Formalności podczas kasacji auta

Aby oddać legalnie auto do kasacji należy spełnić kilka formalności. Po pierwsze należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu potwierdzający dane auta lub zaświadczenie z Wydziału Komunikacji o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego przez policję. Należy również przygotować umowę kupna sprzedaży oraz dokument tożsamości.

Po przyjęciu samochodu do kasacji zostanie wypisane odpowiednie oświadczenie oraz zostaną zwrócone tablice rejestracyjne. Posiadając dokument potwierdzający zezłomowanie samochodu, należy w terminie 30 dni zgłosić się do Wydziału Komunikacji oraz dokonać wyrejestrowania pojazdu. Należy również ten fakt zgłosić do ubezpieczyciela.