Wymiana akumulatora w samochodzie
24 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy akumulator w samochodzie wymaga wymiany?

Samochód to pojazd, którego parametry i podzespoły powinny być bezustannie śledzone, a czasem i na bieżąco wymieniane. Akumulator jest jednym z takich urządzeń. To sprzęt bardzo wrażliwy na niskie, jak i wysokie temperatury. Czasami konieczne jest także jego okazyjne podładowanie. Nie zawsze od razu wiadomo, że wymagana jest wymiana baterii. Kiedy warto się tym zainteresować?

Kiedy należy dokonać wymiany akumulatora?

Akumulator w większości aut wymaga wymiany po ok. 4 latach użytkowania – zwykle wtedy, kiedy przekroczy 50% własnej pojemności. Nie jest to oczywiście reguła. Akumulator należy kontrolować niezależnie od minionych lat. Szczególnie w okresie zimowym jest on narażony na psucie się, ale nie tylko. Bateria samochodowa jest także wrażliwa na upały. Jeżeli samochód przy pierwszych przymrozkach zaczyna mieć problemy z rozruchem, to może być znak, że warto go wymienić.

W nowych samochodach poziom zużycia akumulatora określany jest przez specjalny wskaźnik. Nie zawsze jest on jednak niezawodny. W tym przypadku warto zgłosić się do serwisu oferującego zarówno serwis, sprzedaż, jak i wymianę baterii. Jednym z takich warsztatów działających na terenie warszawskiej Woli jest Gumocar. Akumulatory oferowane przez firmę pochodzą od renomowanych producentów. Zużytą baterię można zostawić w warsztacie do utylizacji. Gumocar organizuje oraz finansuje ich recykling, dzięki czemu zapewniane jest bezpieczeństwo środowiska.

Jak wybrać odpowiedni akumulator do samochodu?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Bardzo dużo zależy od wymiarów i budowy takiego akumulatora. Znaczenie będą tutaj miały również układy biegunów. Wszystkie te parametry muszą zostać dokładnie sprawdzone przed ewentualną wymianą. Akumulator musi być idealnie dopasowany rozmiarem do samochodu. Nie można tu iść na żadne odstępstwa. Jeśli będzie za mały, może obijać się o metalowe części auta, co wówczas doprowadzi do zwarcia. Warto także zwrócić uwagę na to, po której stronie baterii znajduje się biegun dodatni. Oczywiście tego wszystkiego nie trzeba robić samemu. Wymiana akumulatora realizowana jest z reguły przez renomowane serwisy samochodowe. Warto jednak posiadać pewną wiedzę odnośnie tego, co dzieje się z pojazdem. Można także dopytać o to mechanika.

Samodzielna wymiana baterii w samochodzie może być pracochłonna i ryzykowna, dlatego warto powierzyć to zadanie fachowcom. Przy okazji zawsze można skorzystać z innych usług oferowanych przez wybrany warsztat samochodowy.