Karta paliwowa - tankowanie paliwa
17 listopada 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Karty paliwowe jako rozwiązanie dla firm transportowych

W transporcie, tak jak we wszystkich innych branżach, ogromne znaczenie mają optymalizacja wydatków oraz efektywność zatrudnionego personelu. Wpływ na to, czy kierowcy będą szybko i sprawnie przemierzać tysiące kilometrów ma wiele czynników. Liczy się nie tylko stan auta, ale też to, w jaki sposób będzie ono obsługiwane, czyli między innymi tankowane. W tej kwestii nieocenione okazują się karty paliwowe.

Karta paliwowa – co to takiego?

Flota firmy transportowej jest nieustannie w trasie. Skutkuje to tym, że pojazdy są tankowane każdego dnia, a przedsiębiorcy wydają krocie na benzynę. Można jednak znacząco obniżyć wydatki na paliwo, ale także ułatwić kierowcom dokonywanie transakcji na stacjach benzynowych.

Z pomocą przychodzą karty paliwowe. Są one emitowane przez koncerny oraz stacje i umożliwiają dokonywanie bezgotówkowego zakupu paliwa. Dodatkowo są akceptowane nie tylko w Polsce. Większość z nich można używać na terenie całej Europie, a niekiedy nawet poza jej granicami. Między innymi dlatego stanowią tak dobre rozwiązanie dla firm działających w branży transportowej.

Karta paliwowa to spore ułatwienie zarówno dla przedsiębiorców, jak i samych kierowców. Transakcje są dokonywane dzięki niej dużo szybciej niż w przypadku płacenia gotówką, a właściciele firm mogą w każdej chwili przyjrzeć się wydatkom na paliwo” – mówi ekspert do spraw kart paliwowych Krzysztof Kucharczyk z firmy GIGANUM.

 Jakie korzyści są związane z używaniem kart paliwowych?

Dzięki temu, że kierowca nie musi dysponować gotówką podczas wizyty na stacji, znacznie skraca się czas formalności związanych z tankowaniem. Jest to także udogodnienie dla właściciela floty – nie musi on każdorazowo dawać swoim pracownikom odliczonej kwoty na ten cel.

Poza tym ceny paliwa kupowanego z kartą mogą znacznie różnić się od tych wyświetlanych na dystrybutorze. Są one niższe, przy czym nie odbija się to w żaden sposób na jego jakości. Stali klienci stacji mogą także liczyć na atrakcyjne rabaty. Są one uzależnione od tego, ile razy tankowany był pojazd i ile paliwa kupiono.

Karta taka oznacza również pełną kontrolę nad wydatkami na paliwo. Można w każdej chwili, w czasie rzeczywistym przyjrzeć się właśnie dokonanym transakcjom. Ponadto istnieje możliwość wprowadzenia limitów na karcie. Dotyczą one ilości tankowanego paliwa na danej trasie, stacji czy w określonym dniu. Mogą one obejmować tylko niektóre pojazdy lub całą flotę. Natomiast przy pomocy strony internetowej zawsze można przeanalizować dokładny bilans kosztów poniesionych na paliwo. Dlatego też karty zyskały tak duże grono zwolenników i są coraz częściej wykorzystywane przez przedsiębiorstwa transportowe.