serwis opon w autokarze
2 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jakiej obsługi technicznej wymagają autokary? Serwis i konserwacja 

Umiejętności i doświadczenie kierowcy to czynniki, które często są decydujące, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Jednak nawet kierowca, który przyjechał setki tysięcy kilometrów, nie poradzi sobie z awarią spowodowaną brakiem regularnych wizyt w serwisie. O konieczności przeglądów i ewentualnych napraw trzeba pamiętać nie tylko w przypadku samochodów, ale również pojazdów użytkowych. Mowa tutaj między innymi o autokarach. Jakiej obsługi technicznej wymagają i jak często trzeba przyjeżdżać do serwisu autobusów.

Podstawa bezpieczeństwa na drodze, czyli przegląd techniczny autokaru 

Każdy właściciel samochodu osobowego wie, że jednym z jego obowiązków jest coroczny przegląd rejestracyjny. W przypadku autokarów interwał czasowy wynosi 6 miesięcy niezależnie od wieku pojazdu. Z uwagi na to, że autobus zwykle przewozi co najmniej kilku pasażerów, jego pełna sprawność jest szczególnie ważna.  Aby wykonać przegląd, trzeba udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Podczas takiej wizyty sprawdzany jest przede wszystkim układ kierowniczy i hamulcowy. Oprócz tego diagnosta sprawdza też stan ogumienia, oświetlenia, podwozia i nadwozia. Jeżeli wynik badania jest negatywny, to konieczny może okazać się serwis opon w autokarze, wymiana niesprawnych części zamiennych albo inna naprawa.

Jakich innych napraw może wymagać autokar? 

Przegląd techniczny to jeden z podstawowych obowiązków właściciela autokaru, który pozwala na wykrycie ewentualnych usterek. Oprócz tego należy też pamiętać o sezonowej wymianie opon. Kolejną kwestią jest serwis klimatyzacji autobusowej, który w zależności od potrzeb może składać się z wymiany filtrów, napełnienia układu świeżym czynnikiem chłodzącym, ozonowania czy naprawą parownika albo kompresora.

Z uwagi na to, że autokary poddawane są intensywnej eksploatacji, to konieczny może okazać się tak zwany serwis lekkiej mechaniki. Może to być na przykład naprawa hamulców, układu kierowniczego, zawieszenia czy szyb. Oprócz tego właściciel autokaru powinien też pamiętać o regularnej wymianie oleju, która przedłuża żywotność silnika oraz udawać się do serwisu w każdym przypadku, w którym zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy.