Wnętrze busa
12 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie wymogi muszą spełniać busy na trasach międzynarodowych?

Wszyscy przewoźnicy, którzy świadczą usługi transportowe, muszą stosować się do ściśle określonych norm. Dotyczą one zarówno uprawnień kierowców, jak i stanu technicznego pojazdów, które powinny być w pełni przystosowane do charakteru pracy. Na granicach wielu państw obowiązują kontrole, podczas których dokładnie weryfikowane jest przestrzeganie wytycznych. W artykule opisujemy, jakie wymogi muszą spełniać busy na trasach międzynarodowych.

Dokumenty, które powinien posiadać kierowca

Wszystkie pojazdy, które oferują zarówno transport towarowy, jak i przewóz osób, muszą spełniać określone zasady. Dotyczą one przede wszystkim posiadania niezbędnych dokumentów i uprawnień. Każdy kierowca musi mieć przy sobie ważne ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny oraz upoważnienie do korzystania z pojazdu. Ponadto w przypadku przewozu osób do Anglii, Szkocji lub innych państw – zarówno poza UE, jak i na jej terenie – każdy kierowca powinien posiadać specjalną licencję na międzynarodowy przewóz osób. W większości przypadków wymagane jest także zaświadczenie o niekaralności lub wypis z Krajowego Rejestru Karnego.

Jak powinny być wyposażone busy?

Busy, którymi wykonywane są usługi transportowe, powinny być specjalnie przystosowane. Odpowiednie wyposażenie pojazdów warunkuje bowiem nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów. Jak mówi specjalista z firmy Trans-Och, oferującej usługi przewozowe Polska – Anglia:

Przed każdym wyjazdem międzynarodowym każdy bus musi przejść kontrolę techniczną. Jest ona przeprowadzana bardzo szczegółowo, co pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w działaniu pojazdu.  

Wszystkie busy muszą być wyposażone w wygodne i miękkie fotele, które zapewnią wygodę pasażerom – zwłaszcza podczas długich tras. Siedzenia muszą obowiązkowo mieć sprawne pasy bezpieczeństwa. Ważna jest także klimatyzacja, która stanowi nieocenione udogodnienie latem. Standardem w pojazdach tego typu jest również nawigacja GPS, która umożliwia maksymalne skrócenie tras. Ważne są także specjalne systemy, m.in. hamowania czy wspomagania kierowania, co wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży.

Odpowiednie wyposażenie busa oraz posiadanie niezbędnych dokumentów nie tylko usprawni przebieg całej podróży, lecz także wpłynie na wygodę oraz satysfakcję pasażerów. Ważne jest więc, aby dokładnie zapoznać się z powyższymi wymaganiami i prawidłowo przygotować pojazd do trasy.