przyczepa samochodowa
15 sierpnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie wymogi musi spełniać przyczepa samochodowa?

Przyczepa jest świetnym pomysłem dla wszystkich, którzy planują większy wyjazd oraz są miłośnikami długich wakacji pod namiotem. Dzięki niej można zabrać ze sobą duży i nawet bardzo nietypowy bagaż. Jest też niezbędna w wielu firmach zajmujących się przewozem pojazdów, żywności czy zwierząt. Jednak aby nie narazić się na wysoki mandat, należy przestrzegać określonych przepisów.

Kto może prowadzić samochód z przyczepą?

Przyczepę może ciągnąć za sobą każdy samochód osobowy czy dostawczy. Na dobrą sprawę wystarczy jedynie dysponować prawem jazdy kategorii B. Sytuacja nieco się komplikuje w przypadku cięższych przyczep.

Obowiązujące przepisy jasno mówią o tym, kiedy kierowca z uprawnieniami kategorii B może ciągnąć przyczepę. Zgodnie z nimi zespół złożony z pojazdu oraz przyczepy nie może mieć masy większej niż 3,5 tony. Jeżeli jednak jego waga jest większa, trzeba postarać się o uprawnienia kategorii E.

Należy zwrócić także uwagę na parametry w dowodzie rejestracyjnym. Znajduje się tam informacja o masie przyczepy bez hamulca i z hamulcem. Nie wszystkie przyczepy samochodowe muszą być wyposażone w hamulec. Modele lekkie, czyli takie których ciężar nie przekracza 750 kilogramów, mogą jeździć bez hamulca najazdowego. Kiedy waga wynosi więcej niż wskazana wartość, należy zadbać o to, aby przyczepa miała zamontowany układ hamulcowy. W przeciwnym razie stanowi ona zagrożenie na drodze, a kierowca nie uniknie dotkliwej kary finansowej.

Elementy oświetlenia i wyposażenia

Przepisy prawa drogowego jednoznacznie precyzują, jak powinna być oświetlona każda przyczepa. Bez względu na wysokość, szerokość, masę, jedno- czy wieloosiową konstrukcję, przyczepa musi mieć obowiązkowo zamontowane światła tylne. Oprócz tego właściciel nawet małej przyczepki powinien pamiętać o białych odblaskach z przodu i czerwonych z tyłu.

Dodatkowe oświetlenie musi się znaleźć w przyczepach, który szerokość jest większa niż 1,6 metra. Takie modele wyposaża się w światła pozycyjne przednie. Inny przepis reguluje natomiast światła na przyczepach o szerokości przekraczającej 2,1 metra. Każda z nich musi mieć tak zwane światła obrysowe. Oświetlenie tego typu, które znajduje się z przodu, powinno mieć barwę pomarańczową, żółtą lub czerwoną. Światła obrysowe z tyłu są koloru niebieskiego, białego albo żółtego.

„Przepisy dotyczące wyposażenia przyczep mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze osobom kierującym pojazdem z przyczepą, inny kierowcom oraz pieszym. O to, aby spełniały one obowiązkowe wymogi, dbają producenci i sprzedawcy takich konstrukcji” – mówi specjalista z firmy Przyczepy Bold.

Przyczepy samochodowe muszą też obligatoryjnie mieć trójkąt ostrzegawczy.