Leasing auta
19 sierpnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie warunki musisz spełnić, by móc wziąć samochód w leasing?

Leasing to jedna z wielu możliwości finansowania samochodu. Uznany za jedno z najkorzystniejszyc i najłatwiej dostępnych rozwiązań, czym zdobył olbrzymią popularność i spore grono zadowolonych klientów. Nie oznacza to jednak, że udzielany jest każdemu. W zależności od wewnętrznej polityki firmy leasingowej oraz wartości przedmiotu, który ma zostać objęty finansowaniem, proces udzielania leasingu może się od siebie różnić. Tłumaczymy jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać leasing na samochód.

Okres prowadzenia działalności gospodarczej

Niezależnie od tego, czy leasing udzielany jest na podstawie procedury uproszczonej, czy standardowej, podstawową wytyczną, jaką biorą pod uwagę firmy udzielające leasingu samochodowego, jest czas prowadzenia działalności. W zależności od wewnętrznej polityki firmy okres ten może się od siebie różnić. W zdecydowanej większości wystarczającym okresem są 3 miesiące. Niektóre instytucje finansowe oferują udzielenie leasingu już od pierwszego dnia zarejestrowania firmy, jednak zazwyczaj wiąże się to z koniecznością uiszczenia wyższej wpłaty początkowej.

Ocena ryzyka

Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić osoba zainteresowana leasingiem samochodu, jest udowodnienie leasingodawcy, że jest w stanie go spłacić. W tym celu firma leasingowa przeprowadza ocenę ryzyka. W dużym stopniu to właśnie od uzyskanych wyników zależy czy leasing zostanie przyznany. Zainteresowany musi przedstawić swoją sytuację finansową i tym samym przekonać leasingodawcę, że nie zostanie dokonane nadużycie finansowe.

Zadłużenie

Bardzo istotnym punktem jest sprawdzenie bazy dłużników i historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli w dokumentach zarejestrowano informację o problemach, z jakimi zmaga (lub zmagała) się Twoja firma, wówczas leasing samochodowy może być bardzo trudny lub wręcz niemożliwy do uzyskania. Jak tłumaczy ekspert z firmy Autonafirmę:

Firmy, które działają na rynku minimum kilka miesięcy i odnotowują korzystne wyniki, bez problemu mogą liczyć na korzystną ofertę leasingu. Sprawa się komplikuje w momencie, kiedy te warunki nie zostają spełnione. Nie oznacza to jednak, że pewne problemy, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy, całkowicie przekreślają szansę na uzyskanie finansowania. Każda firma leasingowa kieruje się innymi, indywidualnie ustalonymi warunkami. Jako niezależni eksperci flotowi od lat pomagamy naszym klientom w pozyskiwaniu atrakcyjnych ofert. Jeśli instytucja finansowa z jakichś powodów nie chce się zgodzić na finansowanie – podejmujemy negocjację. Przez lata pracy nauczyliśmy się, w jaki sposób poruszać się na rynku finansowym i wielokrotnie pomogliśmy naszym klientom w doprowadzeniu do pozytywnego zakończenia sprawy. 

Indywidualne sprawdzanie wiarygodności

Dla każdego leasingodawcy podstawą są twarde, udokumentowane dane. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny sposób na sprawdzenie Twojej wiarygodności. Firmy leasingowe szukają również informacji na własną rękę, m.in. sprawdzając, co mówi o Twojej firmie Internet. Strony internetowe, opinie, interakcja z klientami – na tej podstawie weryfikują, czy firma rzeczywiście działa i jak radzi sobie na rynku.