światła samochodowe
9 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie warunki musi spełniać oświetlenie samochodu w myśl przepisów?

Prawidłowo zamontowane i sprawne oświetlenie pojazdu wpływa nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo podczas jazdy. Sposób oświetlenia samochodu określony jest przez obowiązujące normy prawne. Z kolei niestosowanie się do przepisów może skutkować w najlepszym wypadku policyjnym pouczeniem, w nieco gorszym – wysokim mandatem, a czasem nawet utratą dowodu rejestracyjnego. Jakie warunki musi spełniać oświetlenie samochodu? Odpowiadamy!

Światła mijania, drogowe, awaryjne, kierunkowskazy, pozycyjne, stop, przeciwmgielne, cofania, postojowe, obrysowe – ich wygląd, umiejscowienie, a także zasady prawidłowego użytkowania reguluje Ustawa prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 nr 98, poz. 602) oraz Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów (Dz. U. 2015, poz. 305).

Światła mijania

Światła mijania to oświetlenie barwy białej, umiejscowione z przodu pojazdu, służące oświetlaniu pojazdu w czasie jazdy. Światła te są podstawowym i obowiązkowym rodzajem świateł samochodowych. Kierowcy są zobligowani do stosowania ich podczas jazdy przez całą dobę, z pewnymi wyjątkami. Otóż w okresie od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierowcy mogą używać świateł do jazdy dziennej. Z kolei przy niskiej przejrzystości powietrza, należy korzystać ze świateł mijania lub przeciwmgłowych, bądź obu tych świateł jednocześnie.

W światłach mijania stosuje się żarówki samochodowe typu: H1, H2, HB3, H4, HB4, HB5, H7, H9 i H11.

Światła drogowe

Światła drogowe (inaczej długie) to oświetlenie barwy białej, umiejscowione z przodu pojazdu, oświetlające drogę na daleki dystans. Światła drogowe powinny zapewniać dostateczne oświetlenie drogi co najmniej na 100 m przed pojazdem (w warunkach dobrej przejrzystości powietrza). Ze świateł drogowych można korzystać od zmierzchu do świtu, w trakcie jazdy po nieoświetlonej drodze.

Należy zmienić je na światła mijania w razie zbliżania się: pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka; do pojazdu poprzedzającego; do pojazdu szynowego bądź komunikacji wodnej (jeśli zaistnieje ryzyko oślepienia kierującego); a także do pieszych poruszających się w kolumnie.

W światłach drogowych stosowane są żarówki, jak w przypadku świateł mijania, jednak o większej mocy. Godnym polecenia sklepem motoryzacyjnym, oferującym szeroki wybór wysokiej klasy żarówek do samochodu, jest S-auto we Wrocławiu.

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy to oświetlenie barwy żółtej, umiejscowione z przodu, z tyłu oraz z obydwu boków pojazdu, służące sygnalizowaniu zmiany kierunku jazdy (skręt) lub zmiany pasa ruchu. W kierunkowskazach stosuje się zwykle żarówki samochodowe typu: P21W, W5W, PY21W, W16W oraz WY21W.