podnośnik warsztatowy
2 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie standardy powinny spełniać podnośniki warsztatowe?

Prowadzenie serwisu pojazdów wiąże się z koniecznością zagwarantowana swobodnego dostępu do wszystkich podzespołów, także tych, które znajdują się w miejscach trudno dostępnych. Będzie to potrzebne w przypadku prostych czynności jak np. zmiana ogumienia, ale także przy bardziej złożonych m.in. remoncie skrzyni biegów. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia firmy zajmującej się przeglądami i naprawami będzie podnośnik warsztatowy.

Rodzaje podnośników warsztatowych

Uzyskanie możliwości prowadzenia prac „pod samochodem” oznacza konieczność skorzystania z odpowiedniego podnośnika warsztatowego. Istniejące alternatywy okazują się albo niepraktyczne, albo drogie i mało efektywne. Popularne wykonanie kanału pociąga za sobą wysoki koszt oraz kłopotliwą eksploatację. Wszelkiego rodzaju podnośniki typu „żaba” sprawdzają się przy szybkich interwencjach np. wymianie koła, zupełnie nie nadają się jednak do bardziej skomplikowanych prac. Odpowiedni komfort mogą zagwarantować tylko podnośniki kolumnowe lub nożycowe.

Podnośniki kolumnowe

Najprostszym rozwiązaniem jest podnośnik jednokolumnowy, który jest mocowany do ściany lub słupa. Choć urządzenie tego rodzaju nie nadaje się do podniesienia całego pojazdu, jest bardzo użyteczne w przypadku, gdy trzeba wymontować silnik czy zająć się podzespołami samochodu ciężarowego. Do obsługi pojazdów osobowych przeznaczone są podnośniki dwu- albo czterokolumnowe, oferujące większy udźwig i lepszą stabilność. W podnośnikach dwukolumnowych auto jest opierane na wsuwanych pod podwozie ramionach. W konstrukcjach czterokolumnowych znajduje się na pomoście najazdowym, który jest unoszony wraz z nim. Sprzęt tego rodzaju występuje w wersjach ze sterowaniem elektrycznym, a także hydraulicznym.

Podnośniki nożycowe

Podnośniki nożycowe działają za sprawą siłowników hydraulicznych, które obsługują mechanizm składający się z pary skrzyżowanych ze sobą ramion. Dolne części dwóch położonych przeciwlegle elementów są zamocowane na sworzniach. Dwa pozostałe elementy mogą przesuwać się po specjalnych prowadnicach. Odsuwając od siebie końce ramion przy użyciu siłownika, można unieść w górę podstawki podkładane pod progi auta albo najazd, na którym jest ono ustawione.

Podnośniki warsztatowe można znaleźć w ofercie wielu firm. Działalnością tego rodzaju zajmuje się także AMP Serwis. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w sprzedaży i obsłudze żurawi przewoźnych i wind samochodowych. Wśród jej propozycji znajduje się też pełna obsługa serwisowa urządzeń objętych nadzorem UDT oraz naprawa zabudów samochodowych.