3 stycznia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie standardy musi spełniać przyczepa samochodowa?

Przyczepy samochodowe pozwalają na transport ładunków o dużych gabarytach. Osobówka nie jest w stanie pomieścić np. mebli czy innego pojazdu, ale to się zmienia, gdy dołączymy do niej przyczepkę! W zależności od tego, co chcemy przewieźć, możemy wybierać spośród wielu modeli. Najważniejsze jest jednak to, aby przyczepa samochodowa spełniała pewne standardy. Jakie?

Czego oczekujemy od przyczepy samochodowej?

Większość kierowców okazjonalnie korzysta z przyczepy samochodowej, np. wtedy, kiedy trzeba przewieźć lodówkę albo wesprzeć kolegę, któremu zepsuło się auto. Dlatego chcemy, aby przyczepa zapewniała przede wszystkim bezpieczeństwo poruszania się po drogach.

Warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonana jest przyczepa samochodowa. Powinny to być solidne materiały, odporne na wstrząsy, uderzenia, otarcia, ale też czynniki pogodowe. Przykładem może być stal ocynkowana ogniowo – przyczepy samochodowe z tego materiału oferuje np. Autox. Każdy punkt konstrukcji przyczepy musi dawać stabilne podparcie ładunkowi.

Z drugiej strony chcemy, aby przyczepa nie utrudniała przejazdu. Musi być więc stosunkowo lekka i zwrotna. Powinna też pozwalać na rozwijanie prędkości tak, aby kierowca nie był zawalidrogą! Niestety, zdecydowanie zbyt wolno sunące auto z przyczepą to wciąż częsty widok na polskich drogach. Tymczasem odpowiednio skonstruowana solidna przyczepa pozwala na rozwinięcie prędkości do 100 km/h!

Dopuszczenie przyczepy samochodowej do ruchu

Żeby przyczepka samochodowa mogła wyjechać na drogę, musi być zarejestrowana, podobnie jak auto czy motocykl. Przyczepy zaliczają się do kategorii O. Obejmuje ona cztery podgrupy:

  • O1 – pojazdy o masie do 750 kg,
  • O2 – pojazdy o masie powyżej 750 kg nieprzekraczającej 3,5 tony,
  • O3 – pojazdy o masie od 3,5 tony do 10 ton,
  • O4 – pojazdy o masie powyżej 10 ton.

Aby przyczepa mogła zostać zarejestrowana, musi posiadać homologację, czyli przejść liczne badania potwierdzające, że można korzystać z niej bezpiecznie i legalnie. Obecnie przyczepy samochodowe powinny być wyposażone w homologację europejską, która umożliwia rejestrowanie pojazdów i obrót nimi na terenie całej Unii Europejskiej.

Aby przyczepa uzyskała homologację, jej stan faktyczny musi zgadzać się z dokumentacją. Na tej podstawie przyczepy są kategoryzowane. Pod uwagę brane są: maksymalna masa całkowita, liczba osi, konstrukcja ramy, rodzaj nadwozia, rodzaj dyszla, układ hamulcowy, zawieszenie, wymiary, osłony przeciwbryzgowe i inne aspekty techniczne.