bezpieczeństwo w autoarze
23 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie standardy bezpieczeństwa muszą spełniać autokary przeznaczone do przewozów turystycznych?

Autokary to pojazdy przystosowane do przewozu pasażerów zazwyczaj na znaczne odległości. Nowoczesne autokary to pojazdy przygotowane do podróżowania w komfortowych warunkach, bogato wyposażone w wiele udogodnień, które mają ułatwić pasażerom przejazd. Spełniać musza również restrykcyjne warunki dotyczące bezpieczeństwa osób podróżujących. Dowiedz się z artykułu, jakie to standardy!

W odróżnieniu od autobusów, w których dopuszcza się miejsca stojące, autokary oferują jedynie miejsca siedzące o podwyższonym standardzie oraz obszerne luki do przewozu bagaży. Autobusy turystyczne dysponują takimi udogodnieniami jak toaleta pokładowa, regulowane siedzenia, barek z przekąskami i napojami, ekrany LCD podłączone do odtwarzaczy filmów oraz wiele innych instalacji, takich jak indywidualne oświetlenie i nadmuchy powietrza. Wszystkie te elementy wyposażenia pokładowego służyć mają wygodzie pasażerów. Najważniejszą jednak kwestią podczas przewozów turystycznych pozostaje bezpieczeństwo podróżnych.

Badania okresowe i serwisowe autokarów

Dane statystyczne wskazują, że autobus, również ten turystyczny, to najbezpieczniejszy dla pasażerów środek transportu drogowego. Wszystko dzięki restrykcyjnym przepisom dopuszczającym autokary do ruchu drogowego, częstym kontrolom podczas wyjazdów grup turystycznych oraz systemom bezpieczeństwa będących na wyposażeniu pojazdu.

„Zasadniczym warunkiem dopuszczenia autokaru do ruchu drogowego – twierdzi przedstawiciel firmy Erika, specjalizującej się w sprzedaży używanych autobusów i busów – są badania techniczne pojazdu. W przypadku autobusów przeprowadza się je przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy. Równie ważnym aspektem związanym z bezpieczeństwem podróży jest dbałość właścicieli o dobry stan techniczny pojazdów. Regularne przeglądy serwisowe pozwalają na zdiagnozowanie wszelkich usterek, ich naprawę oraz wymianę części i materiałów eksploatacyjnych. Autokary utrzymywane w dobrej kondycji technicznej, nie tylko zapewniają pasażerom wysoki komfort jazdy, ale dają również poczucie bezpieczeństwa, tak ważne podczas podróży”.

Bezpieczeństwo czynne i bierne w autobusach turystycznych

Współczesne autobusy przeznaczone do przewozu turystycznych to nowoczesne pojazdy wyposażone w bardzo wiele systemów i elementów zapewniających pasażerom bezpieczeństwo bierne i czynne. Pasy bezpieczeństwa, ergonomicznie wyprofilowane siedzenia z zagłówkami, szyby klejone, czy też wnętrza pojazdów wykonane z tworzyw niepalnych to niektóre elementy związane z bezpieczeństwem biernym. Mają one za zadanie ochronę pasażerów podczas kolizji lub wypadku drogowego.

Za bezpieczeństwo czynne odpowiada wiele systemów i układów w pojeździe. Ich zadaniem jest zmniejszanie prawdopodobieństwa kolizji lub wypadku drogowego. Takie elementy jak układ kierowniczy, ogumienie i zawieszanie pozwalają na właściwy kontakt pojazdu z drogą i umożliwiają skuteczne manewry. Bardzo ważnymi dla bezpieczeństwa są systemy współpracujące z układem hamulcowym. Autokary wyposażone są w kontrolę trakcji, ABS, system awaryjnego hamowania i inne. Kierowców wspomagają także systemy ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, układ adaptacyjnej regulacji prędkości, czy też czujniki światła.

Wszystkie elementy i systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo aktywne i pasywne pasażerów muszą być regularnie sprawdzane i w razie konieczności naprawiane. Za ich sprawność odpowiadają nie tylko kierowcy, ale przede wszystkim właściciele firm przewozowych. To w ich interesie jest budowanie floty autokarowej z pojazdów spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa.