samochody
10 lutego 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie samochody możemy sprzedać do naprawdę fachowego skupu aut?

Ten, kto kiedykolwiek próbował, doskonale wie, jak ciężko na rynku jest sprzedać samochód niesprawny, uszkodzony czy unieruchomiony. W takiej sytuacji dobrze by było móc skorzystać z usług przedsiębiorstwa, które na co dzień i fachowo się tym zajmuje. W niniejszym artykule opisujemy, jakie samochody są przyjmowane przez profesjonalne firmy skupujące samochody?

Co mówią przepisy prawa na temat sprzedaży aut niepełnowartościowych?

Analizując przepisy Kodeksu Drogowego, można się przekonać, że każdy pojazd mechaniczny, który jest zarejestrowany, musi posiadać ważne badania techniczne oraz opłaconą polisę ubezpieczenia OC. Przynajmniej tyle mówi teoria. Praktyka pokazuje, że często te formalności nie były załatwiane przez właścicieli i to z różnych powodów. Wszak, po co płacić za coś, czego nie da się używać, skoro nie jest to karane? Doprowadziło to do sytuacji, kiedy to stare, zniszczone i niesprawne auta zalegały na parkingach, szpecąc miejski krajobraz. Kolejne legislacje wymusiły na właścicielach podjęcie stosownych działań co do utylizacji takich pojazdów. To z kolei wytworzyło na rynku potrzebę na zorganizowanie skupu aut uszkodzonych. Firmy, które specjalizowały się w usługach związanych z kasacją i złomowaniem rozszerzyły swoją działalność po to, aby zaspokoić potrzebę rynku. W dodatku rozwiązanie to jest korzystne dla wszystkich, ponieważ zmusza do bardziej odpowiedzialnego zarządzania posiadanym pojazdem. Badając rynek, doszliśmy do wniosku, że najbardziej profesjonalne firmy nie stawiają barier dla skupu różnych rodzaju aut, wątpliwego stanu technicznego czy kompletności. Weryfikują one jednak bardzo skrupulatnie legalność pochodzenia samochodu oraz żmudnie sprawdzają historię właścicieli.

Ograniczenia w sprzedaży aut w skupie

Tak naprawdę największą barierą jest logistyka i odległość. Wiele firm, które zajmują się skupem aut sprawnych i tych niesprawnych opłacalność swojej działalności determinuje zasięgiem. Zatem jeżeli odległość od skupu nie przekracza 5-6 godzin jazdy w jedną stronę, tak długo nie będą istniały większe przeciwskazania do tego, aby skup przyjął auto. Nikomu nie będzie opłacało się ponosić kosztów podróży oraz tracić czasu, jeżeli na transakcji nie da się co najmniej dwukrotnie tyle zarobić.