17 lutego 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie są zalety polerowania reflektorów samochodowych?

Zabieg polerowania reflektorów samochodowych polega na zdarciu wierzchniej warstwy ochronnego lakieru, która z czasem zaczyna żółknąć i ogranicza widoczność kierowcy. Jest to nie tylko mało estetyczne, ale przede wszystkim drastycznie obniża jakość jazdy oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W niniejszym artykule postanowiliśmy sprawdzić, jakie są zalety polerowania reflektorów w samochodzie?

Poprawa wyglądu auta oraz bezpieczeństwa kierowcy

Większość reflektorów samochodowych dostępnych na rynku, a mówiąc precyzyjniej klosze lamp, wykonanych jest z jakiegoś rodzaju tworzywa sztucznego (najczęściej plastiku). Jest to praktyczne nie tylko ze względu na obniżenie kosztów produkcji, ale również z eksploatacyjnego punktu widzenia. Zapytaliśmy specjalistę ze śląskiej firmy specjalizującej się w regeneracji reflektorów o to, czego potrzebujemy, aby wypolerować lampy w aucie? Powiedział nam, że to wszystko zależy od tego, czy klosz wykonany jest ze szkła (samochody klasyczne) czy z plastiku oraz od tego, jak gruba warstwa lakieru ochronnego pozostała. Zdarza się tak, że bardzo pożółkłe lampy wystarczy zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem potraktować specjalną, polerską pastą do lamp. Oczywiście, aby utrwalić efekt, polecamy użyć preparatów zabezpieczających – wtedy efektem naszej pracy będziemy mogli cieszyć się przez dłuższy czas.

Skoro wiemy, że proces nie jest specjalnie skomplikowany, to postanowiliśmy sprawdzić, jakie korzyści z polerowania lamp uzyskamy, wykonując pracę samodzielnie. Do najważniejszych zalet należy:

  • bardzo niskie koszty operacji renowacji – wystarczy zakupić trochę papieru ściernego, kilka preparatów chemicznych oraz miękkie szmatki,
  • cały proces jest dosyć krótki – z reguły wystarczy 1 godzina na jeden reflektor (to oznacza, że w jedno popołudnie przywrócimy lampom naszego pojazdu dawny blask),
  • nie trzeba demontować lamp, a cały zabieg da się wykonać na samochodzie,
  • koszty renowacji są nieporównywalnie niższe w stosunku do wymiany lampy na nową,
  • poprawiamy swoje bezpieczeństwo i widoczność (szczególnie po zmroku),
  • renowacja lamp nie wymusza na nas konieczności ustawiania świateł,
  • zapewnienie sobie trwałego efektu pracy i zabezpieczenie reflektora przed ponownym utlenianiem warstwy zewnętrznej – wystarczy kupić produkt gwarantujący dobrą warstwę ochroną UV.

Oczywiście zdarza się tak, że samo polerowanie nie wystarczy i lampa nadal świeci słabo. Wtedy dobrze jest skorzystać z usług specjalistów od regeneracji reflektorów. W profesjonalnych warunkach dokonają regeneracji odbłyśnika, a my będziemy znowu mogli cieszyć się doskonałą jakością oświetlenia drogi po zmroku.