5 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie są najważniejsze parametry geometrii ustawienia kół?

Bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy – właśnie te atuty zapewniają odpowiednie parametry geometrii kół. Każdy kierowca powinien pamiętać o jej regularnym ustawianiu. Dzięki temu opony będą dłużej zdatne do jazdy, układ kierowniczy oraz zawieszenie będą się wolniej zużywać, a auto będzie spalać mniej paliwa. Usługi takie świadczą fachowcy pracujący w warsztatach samochodowych. Ustawiają oni geometrię kół, kierując się konkretnymi parametrami.

Dlaczego geometria kół wymaga okresowego ustawiania?

Koła to elementy samochodu, na których spoczywa cały ciężar pojazdu. Parametry ich geometrii mogą ulec zmianie na skutek normalnego zużycia podzespołów auta.

O sprawdzeniu ustawienia kół trzeba pamiętać, jeżeli samochód uczestniczył w wypadku. Jednak jest to konieczne także wtedy, gdy zostały w nim wymienione elementy w układzie zwieszenia, kierowniczym czy też opony. Zachowaniu odpowiedniej geometrii nie sprzyja także jazda po dziurach, koleinach lub po wyboistej powierzchni.

O tym, że geometria kół wymaga ustawienia, świadczą konkretne sygnały. Należą do nich problemy z utrzymywaniem toru jazdy oraz zwiększone spalanie paliwa. Oprócz tego układ zawieszenia i kierowniczy mogą zacząć szwankować oraz szybciej się zużywać.

Wystarczy wjechać w większą dziurę lub dokonać sezonowej wymiany ogumienia w aucie, aby geometria kół uległa zmianie. To, czy jest ona prawidłowa, mogą ocenić jedynie specjaliści z warsztatu samochodowego. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, skorygują oni ustawienia kół, tak aby przywrócić kierowcy komfort podczas prowadzenia pojazdu – mówi ekspert z firmy Bosch Car Service Starościk.

Na jakie parametry geometrii kół zwracają uwagę fachowcy?

Zbieżność kół to parametr, który podlega kontroli w pierwszej kolejności. Specjaliści oceniają, jak są one ułożone względem siebie. Dotyczy to położenia kół przednich w odniesieniu do tych, które znajdują się z tyłu pojazdu. Fachowcy przyglądają się również wysokość samochodu z tyłu i z przodu.

Jednymi z najważniejszych parametrów geometrii są także kąt różnicowy mechanizmu kierowniczego, wyprzedzenia osi obrotu zwrotnicy oraz wybiegu. Duże znaczenie ma też pochylenie kół.

Geometrię kół ustawia się, uwzględniając zalecenia producenta konkretnego modelu pojazdu. Czynność ta może wyglądać nieco inaczej w przypadku pojazdów typu pick up oraz aut sportowych. Jednak w każdym przypadku właściwa konfiguracja przekłada się bezpośrednio na komfort podczas jazdy. Samochód taki prowadzi się sprawnie, płynnie, a przede wszystkim bezpiecznie.