zimowe usterki samochodu
1 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie są najczęściej występujące zimowe usterki samochodu?

Zima jest wyjątkowo trudnym czasem dla samochodów i kierowców. Niskie temperatury, wilgoć i śnieg zalęgający na drogach, a także sól, przyczyniają się do pojawienia się usterek. Zagrożone są przede wszystkim podwozie i karoseria, ale również akumulator oraz rozrusznik. Dowiedz się, jakie awarie są najczęściej diagnozowane w warsztatach samochodowych!

Zawieszenie, nadwozie, koła

Śliskie, dziurawe drogi oraz nieostrożna jazda to największe zagrożenie dla kondycji zawieszenia. Po zimie jest to najczęściej zgłaszany problem. Dodatkowym ryzykiem jest możliwość uszkodzeń wynikających z wjechania w dziurę, na niewidoczny, zasypany śniegiem krawężnik lub inne nierówności.

Jak podkreślają eksperci z Auto Centrum Jacex, warunki atmosferyczne mają ogromne znaczenie dla stanu układu kierowniczego i zawieszenia. Usterki mogą tu być niewyczuwalne przez długi czas. Jazda z niesprawnym elementem zawieszenia może odbić się negatywnie na pozostałych częściach układu i skutkować poważniejszymi usterkami.

Zimowa pora nie służy również kołom i felgom. Jazda po dziurach, które zasypał śnieg, a także uderzenie w ukryty pod śniegiem krawężnik mogą przyczynić się do awarii amortyzatorów lub wahaczy. W wielu przypadkach dochodzi do wygięcia felg, uszkodzenia opon oraz rozregulowana geometrii kół. Pierwszą oznaką takiej usterki są drgania wyczuwalne na kierownicy.

Uszkodzenia karoserii i nadwozia

Sól i kamienie na drodze są niebezpieczne przede wszystkim dla karoserii i nadwozia. Oczyszczanie dróg ze śniegu i zabezpieczenie ich przed powstawaniem śliskiej nawierzchni wiąże się z użyciem różnych środków. Na samochodach mogą pojawić się odpryski lakieru, głównie na masce oraz dolnych partiach drzwi oraz nadkolach.

Profesjonalny serwis samochodowy podpowie i pomoże w zabezpieczeniu takich uszkodzeń, a także podejmie niezbędne działania naprawcze. Zdarza się, że wystarczy takie miejsce osuszyć, wyczyścić i pokryć specjalnym preparatem. W poważniejszych przypadkach konieczne jest natychmiastowe naprawienie szkody.

Częstym problemem w okresie zimowym jest awaria akumulatora. Niskie temperatury i wilgoć mogą zakłócić pracę nieco już zużytej baterii. W wielu przypadkach wystarczy naładować urządzenie, w niektórych konieczna jest wymiana na nowy egzemplarz.

Warunki atmosferyczne mają również wpływ na rozrusznik silnika, który jest bezpośrednio powiązany z akumulatorem. Jeśli bateria jest w słabym stanie, rozrusznik nie będzie w stanie pobrać wystarczającej ilości energii. Ewentualne trzaski i zgrzyty powinny być sygnałem do odwiedzenia mechanika.