opony
2 stycznia 2012

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie opony wybrać?

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia samochodu jest ogumienie. Dobór opon to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa kierowcy i zagwarantowania optymalnych właściwości jezdnych samochodu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, zanim zdecydujemy się, jakie opony wybrać.

Oczywiście najprostszy podział zależy od tego, na jaką porę roku potrzebujemy opon – zimę czy lato. Warto trzymać się tego podziału i zainwestować w dwa komplety opon na każdą porę roku. Opony letnie są twardsze niż zimowe – co oznacza, że przy wysokich temperaturach nie przyklejają się do podłoża. To ważne, ponieważ jazda latem na zimowych oponach skutkuje większym zużyciem paliwa. Ponadto zimowe opony gorzej niż letnie zachowują się na mokrej jezdni – zdecydowanie łatwiej o poślizg. Kupno opon o przeznaczeniu na konkretną porę roku jest więc bardzo istotne.

Zastanawiając się, jakie opony kupić, weźmy pod uwagę także wielkość naszego auta – jego markę i model. W doborze opon do konkretnej marki pomogą nam sami producenci – niektóre marki opon są dedykowane konkretnym markom i modelom samochodów. Nie trzeba jednak rygorystycznie stosować się do zaleceń producenta samochodów i można poszukać opon innych marek – zwłaszcza jeśli zależy nam na jak najbardziej ekonomicznym zakupie. Natomiast bezwzględnie powinniśmy trzymać się zalecanego przez producenta rozmiaru opon i felgi – wtedy samochód zachowuje optymalne parametry bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Pamiętajmy także, że kupno opon z drugiej ręki to ryzyko – zwłaszcza laik nie powinien decydować się na taką formę zakupu samochodowego ogumienia. Nie chodzi tylko o kwestie bezpieczeństwa (szczególnie zimą), ale także o amortyzację innych części samochodowych – zwłaszcza zawieszenia, które po prostu zużywa się szybciej przy źle wyważonych kołach. Takim samym ryzykiem obarczone jest kupno opon nowych, ale przeterminowanych. Dlatego lepiej zainwestować w opony zupełnie nowe – przecież nie jest to zakup na jeden sezon.

Opony powinno się dobierać również do stylu jazdy kierowcy. Jeśli lubimy szybką jazdę, powinniśmy rozważyć zakup opon o wysokich indeksach prędkości – szczegółowe informacje, jakie opony mają interesujące nas indeksy prędkości można znaleźć na stronach internetowych – choćby producentów opon, ale także na stronach prowadzonych przez miłośników motoryzacji. Pamiętajmy, że indeks prędkości opon nie może być niższy niż podany przez producenta samochodu.

Ponadto ważną kwestią przy wyborze opon jest częstotliwość użytkowania samochodu. Jeśli o samochodzie możemy śmiało powiedzieć, że to nasz drugi dom, naprawdę nie oszczędzajmy na oponach – bardziej opłaci nam się zakup markowych opon, które są zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż opon niemarkowych (lub nieznanych marek). Oznacza to, że będziemy rzadziej je wymieniać, nie mówiąc już o bezpieczeństwie.

Jeśli chcemy zorientować się, jakie opony są najbardziej bezpieczne – zajrzyjmy do międzynarodowych rankingów i wyników testów opon. Szczególnie wiarygodne testy są przeprowadzane przez niemiecką organizację ADAC. Warto także podczas wyboru konkretnej marki i typu opon podeprzeć się informacjami zawartymi w prasie motoryzacyjnej – na jej łamach znajdziemy szczegółowe wyjaśnienia problemów związanych z wyborem odpowiednich opon do naszego samochodu.