narzędzia warsztatowe
27 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie narzędzia są niezbędne w warsztatach samochodowych?

Współczesne warsztaty samochodowe coraz bardziej przypominają laboratoria badawcze. Diagnostyka komputerowa, narzędzia zasilane elektrycznie lub pneumatycznie to codzienność dobrego serwisu samochodowego. Mimo to klasyczne narzędzia warsztatowe wciąż są niezastąpione podczas obsługi pojazdów. Dowiedz się, które z nich są niezbędne w każdym warsztacie.

Dlaczego narzędzia warsztatowe są ważne?

Po pierwsze każdy szanujący się warsztat samochodowy musi być wyposażony we wszystkie potrzebne narzędzia warsztatowe oraz urządzenia diagnostyczne. To po prostu niezbędny wymóg do trwania na rynku i warunek ekonomicznej egzystencji. Trudno bowiem o zadowolenie klientów i utrzymanie ich lojalności bez skutecznego działania. Po drugie dobre narzędzia ułatwiają pracę, zwiększają efektywność obsługi i pozwalają na szybszą naprawę pojazdów. A jak wiadomo, czas to pieniądz.

Największa grupa narzędzi – klucze warsztatowe

Można zaryzykować stwierdzenie, że najważniejszymi narzędziami w profesjonalnym serwisie samochodowym są klucze warsztatowe. Bez pełnych zestawów rozmaitych typów kluczy niemożliwa jest efektywna praca mechaników i wykonywanie skomplikowanych prac naprawczych, serwisowych, a tym bardziej zaawansowanych remontów kapitalnych. Dlatego wyposażenie warsztatu w komplety kluczy płaskich, płasko-oczkowych,  kluczy fajkowych, czy też zestawów kluczy nasadowych z grzechotką powinno być priorytetem dla każdego profesjonalnego serwisu naprawczego.

Pozostałe narzędzia do warsztatu

Dobry warsztat powinien zadbać o pełne zaplecze narzędziowe i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia klasyczne, takie jak śrubokręty, wkrętaki, szczypce, a także specjalistyczne elektronarzędzia. Konieczne są także przyrządy pomiarowe – testery akumulatorów, mierniki elektryczne, ciśnieniomierze, szczelinomierze itp. Nie może też zabraknąć ściągaczy do kół, łożysk, sprężyn, tarcz i bębnów oraz specjalistycznych narzędzi blacharskich i lakierniczych. Najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie potrzeb ze specjalistami, którzy doskonale znają specyfikę pracy warsztatów i mogą skompletować pełen zestaw narzędzi. Dobrym adresem jest sklep motoryzacyjny Auto Alex w Gliwicach.

Urządzenia warsztatowe

Komplet narzędzi i kluczy warsztatowych to nie wszystko. Profesjonalny warsztat samochodowy łatwo poznać po wyposażeniu. Musi on mieć wszystkie niezbędne meble warsztatowe i urządzenia, a wśród nich:

  • podnośniki hydrauliczne,
  • leżanki warsztatowe,
  • urządzenia do analizy spaliny,
  • kompresory,
  • instalacje sprężonego powietrza,
  • spawarki,
  • wiertarki,
  • szlifierki,
  • elementy oświetleniowe,
  • urządzenia czyszcząco-myjące.