wyważanie kół
14 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie funkcje pełnią ciężarki do kół?

Wyważenie kół w samochodzie polega na równomiernym rozłożeniu masy felgi i opony – tak, aby po zamontowaniu koła, jego masa została rozłożona wokół osi obrotu. Tak naprawdę już po pierwszym wglądzie da się rozpoznać, że dany pojazd jest nieprawidłowo wyważony. W określaniu równomiernego rozłożenia pomagają specjalne ciężarki. Co warto wiedzieć na temat tych elementów?

Podstawowa funkcja ciężarków do kół

Zadaniem ciężarków do kół jest korygowanie i przeciwdziałanie różnego typu nierównowagom. Umieszczenie specjalnych ciężarków w odpowiednim miejscu, sprawia, że masa koła zostaje równomiernie rozłożona wokół osi obrotu. Dzięki temu możliwy jest obrót bez powstawania wibracji.

W jaki sposób wyważyć samochód przy użyciu ciężarków?

Ciężarki umieszcza się na obwodzie felgi, chociaż dokładną lokalizację wyznacza konkretny typ wyważarki, która dzieli obwód koła na sprecyzowaną liczbę miejsc, np. co 0,7 stopni.

Zazwyczaj specjalna maszyna sprawdza wcześniej fragmenty w feldze, w których należy umieścić wspomniane elementy. Na wyważarce ustala się ponadto masę ciężarków, bo ich parametry w zakresie ciężkości mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od pojazdu,
z jakim ma się do czynienia.

Wyważenie przy pomocy ciężarków do kół powinno się powtarzać mniej więcej co 10 tysięcy kilometrów. Inaczej można spotkać się z bardzo przykrymi konsekwencjami.

Przykładowo, nawet minimalne, bo zaledwie kilkugramowe niewyważenie pod wpływem działania siły odśrodkowej podczas jazdy zmienia się w niedowagę rzędu kilku kilogramów. Cierpią na tym bieżnik, opony, zawieszenie, układ kierowniczy i łożyska.

Rodzaje ciężarków do kół

Na rynku wyróżnia się wiele typów ciężarków do kół i dzieli się je ze względu na sposób montażu, na przeznaczenie (pojazdy osobowe czy ciężarowe) oraz na materiał.

Poniżej znajdują się trzy popularne modele wraz z charakterystyką. Niektóre z nich znajdziesz w ofercie firmy Diagpol.

  • Ciężarki cynkowe nabijane. Jedne z najczęściej wybieranych i stosowanych podczas montażu i wymiany kół w autach osobowych. Stanowią alternatywę choćby dla wyrobów z ołowiu. Ich masa wynosi do 60 gramów.
  • Ciężarki ołowiowe nabijane. Cechuje je elastyczność i duża gęstość ołowiu. Co ciekawe, waga pojedynczego ciężarka z tej grupy może osiągać wartość nawet do 500 g. Stosuje się ciężarki ołowiowe motocyklowe, do aut osobowych oraz przeznaczone do ciężarówek.
  • Ciężarki stalowe nabijane. Ostatnią kategorią są ciężarki stalowe, często pokrywane dodatkowo specjalną powłoką cynkową. Stal ma niższą gęstość niż ołów, ale taki ciężarek jest cięższy w porównaniu z ołowianym odpowiednikiem.