karoseria autodetailing
15 września 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie czynniki zewnętrzne najbardziej szkodzą karoserii pojazdu?

Karoseria pełni w samochodzie tę samą funkcję, co nasza własna skóra – nie tylko wpływa na estetykę pojazdu, ale również chroni jego wewnętrzne komponenty oraz pasażerów przez różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. I podobnie jak skóra, sama jest narażona na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych, które mogą przyczyniać się do jej uszkodzenia. Co to za czynniki?

Zanieczyszczenia

Do tej grupy zaliczamy właściwie wszystko, z czym auto może mieć styczność podczas normalnie eksploatacji – pył, kurz i piach, błoto, ptasie odchody, szczątki owadów rozbijających się na masce w czasie jazdy, szczątki roślinne takie jak zalegające zbyt długo liście, drobinki metalu gumy oraz asfaltu, które podnoszą się z powierzchni drogi… Działanie zanieczyszczeń na karoserię samochodową jest bardzo zróżnicowane – ostrzejsze drobinki, takie jak piasek i odłamki asfaltu przy dużych prędkościach dość mocno uderzają w karoserię, powodując zarysowania lakieru, odpady biologicznie przy zbyt długim kontakcie mogą wchodzić z nim w reakcję chemiczną. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie myć karoserię w celu pozbycia się z niej wszelkich zanieczyszczeń.

Uszkodzenia mechaniczne

O porysowanie karoserii nietrudno – wystarczy chwila nieuwagi, by otrzeć się o zaparkowany obok samochód albo o gałęzie drzewa i krzewów. Głębokie rysy, przebijające się przez całą warstwę lakieru i sięgające do powierzchni metalowej karoserii są oczywiście najgorsze, ponieważ otwierają drogę dla wilgoci, która przyspiesza utlenianie się stali – czyli jej korodowanie. Również drobne stłuczki mogą z czasem przerodzić się w dużo poważniejsze problemy z rdzewieniem korozji. Wynika to z faktu, że w momencie uderzenia lakier kruszy się, nie może więc chronić metalu przed utlenianiem się. W takich sytuacjach koniecznie trzeba jak najszybciej podjąć próbę naprawy lub wymiany obitego elementu karoserii

Sól drogowa

Choć przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na oblodzonych i ośnieżonych drogach, sól drogowa może mieć bardzo negatywny wpływ na naszą karoserię. Dlaczego?

– Sól ma właściwości higroskopijne, to oznacza, że przyciąga do siebie wodę – mówi przedstawiciel firmy AutoMotive, specjalizującej się w auto-detailingu – Jeśli zagnieździ się w rysach lub innych zakamarkach karoserii, może bardzo przyspieszyć jej korodowanie. Pamiętajmy, że nie chodzi o zanieczyszczenie czystą solą – może ona znajdować się również w tak zwanym błocie pośniegowym, które zalega drogi. Jeżdżąc po takich drogach mimowolnie przyczyniamy się do pobrudzenia samochodu solą.

Warunki pogodowe

Na dłuższą metę nawet pogoda może przyczyniać się do uszkodzenia powłoki lakieru na naszym samochodzie. Chodzi tu nie tylko o deszcz i opady śniegu – ale też o zmienne temperatury oraz promieniowanie słoneczne, które powoduje, że lakier blaknie i może się łuszczyć. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy trzymać samochód w garażu.