cb radio
17 stycznia 2012

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie CB radio kupić?

Przepisy drogowe stale się zmieniają i są coraz bardziej restrykcyjne. Bardzo łatwo złapać punkty karne i otrzymać karny mandat. Jest jednak na to rada – spraw sobie CB radio. A o tym, jakie kupić przeczytasz w poniższym tekście.

Oczywiście CB radio nie służy jedynie do wzajemnego ostrzegania się kierowców o zagrożeniu mandatowym czyhającym zarówno ze strony policjantów i innych służb mundurowych, jak i ze strony fotoradarów – tych całkiem widocznych i tych ukrytych w krzakach. To doskonałe narzędzie służące do informowania o zmianach w ruchu drogowym, remontach, korkach, wypadkach i wielu innych zdarzeniach utrudniających normalną, płynną jazdę. Tu informacja dla charakteryzujących się ciężką nogą – kierowcy łączący się przez CB radio z chęcią informują się wzajemnie o obecności wariata drogowego. Nie tylko używają niewybrednych komentarzy, od których więdną uszy, ale potrafią także delikwentowi skutecznie utrudniać drogowe szaleństwa.

Wiesz już, do czego mniej więcej służy CB radio, teraz pomyśl, jakie kupić. Generalna zasada jest taka, że im droższe CB radio, tym lepsze. CB radio musi umożliwiać Ci łączność z innymi użytkownikami – poprzez słuchanie ich wypowiedzi oraz możliwość uczestniczenia w dyskusji. Dlatego rodzaj CB radia, jakie powinieneś kupić do auta, to typ przewoźny. Takie CB radio wyposażone jest w głośnik, mikrofon (kto z nas w młodości nie kochał walkie talkie) oraz antenę. Do samochodu osobowego lepiej wybierać mniejsze, bardziej poręczne modele.

Kolejna kwestia dotycząca CB radia, to certyfikat. Jeśli już zdecydowałeś, jakie chcesz kupić, sprawdź koniecznie, czy ma certyfikat CE. Pamiętaj, że poruszając się po drodze, zawsze możesz natrafić na kontrolę drogową, a policjant będzie miał prawo skonfiskować CB radio bez certyfikatu.

Istotna jest kwestia mocy zasilania – do samochodu osobowego przeznaczone są CB radia z zasilaniem 12V, do samochodów ciężarowych o mocy dwa razy większej. Jeśli jesteś posiadaczem obydwu typów samochodów, możesz kupić CB radio z możliwością przełączania zasilania.

Niemniej ważne są szczegółowe kwestie dotyczące parametrów technicznych – są różne CB radia na różne potrzeby, dlatego warto zrobić rekonesans wśród dostępnych typów i marek. Bardzo pomocne w zorientowaniu się, jaki typ radia będzie najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb, będą informacje zawarte w Internecie. Wpisz w wyszukiwarkę: CB radio jakie kupić, a wyświetlą Ci się porady aktywnych forumowiczów i znawców tematu. Możesz też popytać znajomych użytkowników CB.

Raczej nie kupuj anteny, która będzie wymagała od Ciebie wywiercenia dziury w dachu – obecna technika pozwala obyć się bez niszczenia auta. Kup antenę na magnes – będzie dobrze się trzymać, a jeśli dodatkowo kupisz pod nią podkładkę z tworzywa sztucznego, nie zniszczy karoserii. Oczywiście samochodu z anteną na magnes lepiej nie zostawiać na niestrzeżonym parkingu lub w innym niepewnym miejscu. Kiedy wrócisz do samochodu, może się okazać, że Twoją antenę ktoś sobie pożyczył na wieczne nieoddanie.