samochód
17 stycznia 2012

Kategoria:
Motoryzacja

Jaki samochód kupić?

Powiększyła Ci się rodzina? Masz nadwyżki finansowe? A może czas poprawić wizerunek? W każdym tym przypadku przyda Ci się nowy samochód. Tylko jak wybrać samochód?

O tym, jakie auto będzie dla Ciebie najlepsze, zdecyduje kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze: do czego będzie Ci potrzebny samochód? Jeśli tylko do przemieszczania się z domu do pracy i na zakupy, raczej nie inwestuj w duży samochód. Takie auto będzie zużywało dużo paliwa i będziesz mieć problemy z zaparkowaniem go w mieście – zwłaszcza na zatłoczonych parkingach i ulicach centrum. Obecnie małe, kompaktowe auta miejskie mają ciekawe designy i są bardzo trendy.

Skończyły się też czasy, kiedy małe auta były postrzegane jako przeznaczone tylko dla kobiet – obecnie marki samochodowe mają w swoim portfolio modele małych samochodów o ściśle męskim charakterze.

Zupełnie inaczej dokonuje się wyboru dotyczącego tego, jakie auto kupić, kiedy ma nim się poruszać kilkuosobowa rodzina. Małe auto nie sprawdzi się w tym przypadku i trzeba będzie pomyśleć o większych modelach. Jako szczególnie przyjazne rodzince są postrzegane vany. Także przestronny samochód z nadwoziem typu kombi sprawdzi się doskonale i podczas rodzinnych wyjazdów, i jako doskonały środek transportu dla wielkich cotygodniowych zakupów.

Przy podejmowaniu decyzji, jakie auto wybrać, weź także pod uwagę swój indywidualny styl jazdy. Jeśli jesteś miłośnikiem szybkiej, agresywnej jazdy wybierz auto o większej pojemności i mocy silnika. Jeśli jesteś spokojnym i zrównoważonym kierowcą wybierz samochód o pojemności i mocy silnika pozwalającej na bezpieczne wykonywanie manewrów na drodze. Samochody o najmniejszych pojemnościach i mocach silników nadają się tylko do poruszania po mieście. Niezależnie od tego, jaki styl jazdy preferujesz, poruszanie się w trasie takim samochodem wywołuje frustrację i ogranicza możliwość bezpiecznego wykonywania manewru wyprzedzania, co z kolei przekłada się bezpośrednio na zachowanie płynności jazdy.

Kwestię, jak wybrać samochód, utrudniają również obiegowe opinie dotyczące marek samochodów oraz pojemności i typu silnika. W Polsce bardzo popularne są auta niemieckie i japońskie. Nie bez przyczyny – są to rzeczywiście trwałe i solidne samochody, ale… Części zamienne, jeśli coś się zepsuje będą bardzo drogie. Ponadto ze względu na tak dużą popularność, samochody niemieckich i japońskich marek często padają łupem złodziei. Koszt ubezpieczenia takiego samochodu będzie więc wyższy. Dlatego decydując, jakie auto kupić, bierz pod uwagę wszystkie możliwe koszty – późniejszej amortyzacji, ubezpieczenia, spalanego paliwa, ewentualnych napraw, a nie tylko sam koszt zakupu samochodu.

Bardzo pomocne w podjęciu decyzji, jak kupić samochód, będą fora internetowe i opinie użytkowników danej marki i modelu. Sprzedawcy często umyślnie nie wymieniają wad sprzedawanych przez siebie pojazdów. Dlatego bardzo uważnie analizuj oferty dealerów i nie daj się naciągnąć. Sprecyzuj jak najbardziej swoje oczekiwania, a podczas rozmowy ze sprzedawcą negocjuj cenę, dopytuj o promocje i dodatkowe pakiety.